Determinants absolute and relative income hypothesis across twenty selected African countries
İki seçilmiş Afrika ülkelerinin mutluluk ve inanılmaz gelir hipotezi belirlenmesi
  1. Tez No: 469189
  2. Yazar: ALI DAHIRU MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BALCI İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Afrika ülkelerinde gelir hipotezleri hakkında bir dizi çalışma yapılmıştır, Çalışma 1980 2015 Bazı yirmi seçilmiş Afrika ülkelerinde mutlak ve bağıl gelir hipotez determinantlar. Bu çalışma seçilen ülkelerin mutlak ve karşılaştırmalı gelir hipotezler için uygunluğunu ve aynı zamanda faiz oranı, enflasyon oranı, ve döviz kurların etkisinin kişi başına tüketim üzerinde olan etkiyi incelemektedir. Sabit etkiler, rasgele etkileri, Hausman testi ve bazı tanısal testler, verilerin analizi için kullanılmıştır. Kişi başına düşen gelirin kişi başına tüketim üzerinde pozitif ve önemli bir etkisi olmuştur ve marjinal tüketim eğilimi birden daha küçüktür. Faiz oranları, enflasyon oranları ve döviz kurları tüketim üzerinde negatif ve önemli bir etkiye sahiptir. Son olarak, gösteri etkisi de seçilmiş ülkeler arasında keşfedildi. Seçilmiş 20 Afrika ülkelerinde mutlak ve karşılaştırmalı gelir hipotezi için uygun olduğu sonucuna varılmıştır ve nispi gelir hipotezi ve çalışılan diğer bağımsız değişkenler (Faiz Oranları, Enflasyon Oranları ve Döviz Kurları) kişi başına tüketim üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuçlara dayanarak bu ülkelerin politika düzenleyicilerine faiz oranları, enflasyon oranı ve döviz kurları düşük düzeyde tutması tavsiye edilmektedir çünkü bu değişkenler ve tüketim arasında negatif bağlantı vardır. Bu vesileyle bunu uygulayarak tüketimi teşvik etmenin yanı sıra tüketimin artışına sebep olacak ki bunlar daha fazla iş imkanını arttırıyor ve hükümete daha fazla gelir ve vergi getirecektir.
Özet (Çeviri)
A number of studies have been conducted about income hypotheses in some African countries, the study determinants absolute and relative income hypotheses across twenty selected African countries from 1980 to 2015. This study tries to find out or verify whether the selected countries are in conformity to the Absolute and Relative Income Hypotheses as well as finding out whether interest rates, inflation rates, and exchange rates have a significant impact on consumption per capita. Fixed effects, Random effects, Hausman test and some Diagnostics tests were employed for the analysis of the data. The results indicated that Income per capita had a positive significant impact on Consumption per capita and marginal propensity to consume is smaller than one. Interest Rates, Inflation Rates, and Exchange Rates have a negative significant impact on Consumption. Relative Consumption was significantly affected by Relative Income but negatively. Finally, Demonstration effect was also discovered among the selected countries. It was concluded that the twenty selected African countries are in conformity to Absolute and Relative Income Hypothesis and the remain independent variables under study (interest rates, inflation rates, and exchange rates) have a significant impact on consumption per capita. With regards to the findings, policy makers of these countries were recommended to maintain a low level of interest rates, inflation rates and exchange rates due to the negative relationship they have with consumption. By undertaking this, it would promote consumption; an increase in consumption will induce more job opportunities; generating more revenue and taxes to the government.