Konya metropolü evsel katı atıklardan geri kazanılabilir maddelerin potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 46919
  2. Yazar: ERGÜN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TALHA GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada; evlerde oluşan ve ekonomik değerleri bulunan katı atıkların(çöplerin), bertaraf yöntemlerinden atık geri kazanma sisteminin, Konya Büyükşehir Alanında uygulanabilme imkanı araştırılmıştır. Bu çalışma ile; birçok ekonomik ve çevresel yararlan sözkonusu olan“Kaynakta Geri Kazanma”sisteminin Konya'da uygulanması için gerekli veri tabanının oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma esas olarak; geri kazanılabilir atık madde oranlarının ve oluşum miktarlarının tespiti ve kamuoyunun uygulanması muhtemel bu bertaraf sistemine göstereceği ilgi derecesinin belirlenmesi şeklinde iki ayrı aşamada yürütülmüştür. Bu çalışma amaçlarına yönelik olarak, Konya Büyükşehir Alanı dört ayrı bölgeye ayrılmış ve çalışmalar bu bölgelerde yürütülmüştür. Ayrıca çöp döküm alanında da araştırmalar yapılmış, konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalarda ele alınmıştır. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, değerlendirilerek, Konya Büyükşehir Alanında kaynakta geri kazanma sisteminin uygulanmasının yararlan ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of solid waste recovery system which is one of the waste disposal methods for municipal solid wastes having economical values has been evaluated in the area of Konya the Greater City. It was aimed to build up a data base in Konya for the“separation at source point”system which has several economical and environmental benefits. The study was carried out in two steps. First is the determination of percentages and amounts of recoverable wastes, and second observation of public interest on the possible acts and precautions about this disposal system. As for the study system, the study area of Konya was divided into four regions and studies were carried out in these regions. Some investigations at waste disposal areas were performed and previous works were also reviewed beside this study. The results from this study were evaluated and the benefits of“separation at source point”system for Konya were stated.