Analog bir işaretin mikrodenetleyici ve bilgisayar üzerinden izlenmesi
  1. Tez No: 46920
  2. Yazar: SALİH MAHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLDEREN YILDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu tezde, INTEL 8031 mikrodenetleyicisi ve bilgisayar arsında nasıl haberleşme sağlanabileceği anlatılmaktadır. İlk önce asenkron haberleşmenin ne olduğu ve mikrodenetleyicinİn hangi şekli kullandığı açıklanmaktadır. Ardından mikrodenetleyicinin seri haberleşme yapısı ve veri hızının nasıl üretildiği gösterilmektedir. Bilgisayar farklı haberleşme gerilimleri kullandığından, mikrodenetleyiciye doğrudan bağlantı yapılamaz. Bunun bir arabirim entegresi ile nasıl giderildiği anlatılmaktadır. Bilgisayarın RS-232 portu, haberleşme ve kontrol hatlarından oluşur. Bu kontrol hatlarının veri aktarımını engellememesi için ne yapılacağı gösterilmektedir. Son olarak da yapılan deney devresinin elemanları ve bağlantıları açıklanmaktadır. Bu devrede mikrodenetleyici, bir gerilim-frekans dönüştürücüsü aracılığıyla gerilim ölçüp, değeri, seri haberleşme ile bilgisayara göndermektedir. Bir yol-seçici sayesinde ölçme hatlarının nasıl artrılıp birkaç gerilim-frekans dönüştürücüsünden okuma yapıldığı da gösterilmektedir. Mikrodenetleyici ve Bilgisayarın program satırları tek tek açıklanmaktadır. viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Thesis explains how a communication between a INTEL 8031 microcontroller and a computer can be made. First, asynchronous communication and which style the microcontroller uses is defined. After that the microcontroller's serial port and the production of the baud rate is explained. Because the computer uses different communication voltages, a direct connection to the microcontroller can not be made. It is shown how we can do this with an interface. The computer's RS-232 port consists of communication and control lines. It is explained what must be done so that the data transfer is not hindered. Last, the experiment circuit's devices and connections are explained. In this circuit the microcontroller measures a voltage via a voltage to frequency converter and sends the value to the computer with serial communication. It is also shown how a multiplexer can be used to expand the measurement lines and read from more than one voltage to frequency converter. The microcontroller's and the computer's programs are explained in detail. IX