Teknolojinin iç mekân tasarımına etkileri ve toplumsal yansımaları
The effects and social reflections of technology to an i̇nterior design
  1. Tez No: 469205
  2. Yazar: SEBİL ŞPAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET HAKAN ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknoloji, günümüzde toplumları ve dünyayı, nitel açıdan şekillendiren ve geleceğe kapılar açan önemli bir olgudur. Toplumun her kesiminden insana ulaşabilen teknolojinin gelişim hızı dikkat çekici bir oranda artmaktadır. Her alanda etkin olmakla birlikte, teknoloji, tasarım alanları ve modern yaşam alanlarını da doğrudan etkilemektedir. İç mekân tasarımı kullanıcının, mekân organizasyonu sayesinde tüm ihtiyaçlarını, en doğru ve uygun biçimde karşılama sürecidir. Mekân doğru tasarlandığı takdirde, doğa ve çevreyle ilişkileri koparmaksızın kullanıcılarını diğer bireylerle iletişimde tutabilir. İç mekân tasarımı, kullanıcılarının duygu, düşünce, yaratıcılık ve sosyolojik eğilimlerini de etkilemekte ve yönlendirebilmektedir. Mekân ve sosyoloji arasındaki bu simbiyotik etkileşim teknolojiyi giderek amaç haline getirmektedir. Buna örnek olarak, İngiltere'de yayınlanan ''Black Mirror'' dizisinde işlenen teknoloji distopyası, teknolojinin, kişilerin günlük yaşantısına etkilerini irdelerken araç olmaktan çıkıp bir amaç olarak insanları etkisi altına aldığını gözler önüne sermektedir. Bu çalışmada 21. yüzyılda teknolojik çağın belli simulasyonlar aracılığıyla iç mekân tasarımında dijitalleşme, çağdaş iç mekân oluşumları ve“archigram”akımı üzerinden incelemeler yapılarak bu mekânların topluma ne denli etki ettiği irdelenmiş ve tartışmaya açılmıştır. Çalışmada, söz konusu bilgilerle elde edilen sorunlara yanıt için olası imkânlar değerlendirilerek, yoruma açık çıkarımlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is an important phenomenon that shapes today and qualitatively opens the door to the future. The speed of development of the technology that can reach people from every part of the society is increasing at a remarkable speed. With every field being active, technology, design spaces and modern living spaces are also very influential. Interior design is the process of meeting all the needs of the space organization in the most accurate and appropriate way. If the space is designed correctly, it can keep its users in contact with other individuals without breaking the relationships with nature. Interior design can also direct the users' emotions, thoughts, creativity and sociological tendencies. This symbiotic interaction between space and sociology completely removes technology from its purpose. For example, technology dystopia in the '' Black Mirror '', published in Great Britain, reveals that technolo- gy influences people as an object and as an endeavor to explore the effects of daily life on people. In this study, in the 21st century, through the simulation of the technological age, digitalization in interior design, contemporary interior spaces and“archigram”currents were examined and the effect of these spaces on collecting was examined and discussed. In the study, open inferences are presented to the interpretation by evaluating the possibilities for responding to the problems obtained with such information.