Biyoiktidar bağlamında; Toplumsal cinsiyet, Queer Teori ve sanata yansımaları
In the context of biopower; Gender mainstreaming, Queer Theory and reflections to the art
  1. Tez No: 469216
  2. Yazar: AKIN DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. REFA EMRALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Biyoiktidar Bağlamında; Toplumsal Cinsiyet, Queer Teori Ve Sanata Yansımaları”başlıklı bu çalışmanın temel meselesi cinsiyet; toplumsal cinsiyet; cinsel kimlikler ve kimlik kavramının sanattaki yansımalarının izini sürmektir. Sanat alanında bu kavramların denk geldikleri, kendilerine ifade zemini buldukları imgeler ve yerler tartışılırken biyoiktidar kavramının önemi, göz ardı edilemeyecek bir gerçeklik olarak, bu çalışmada kendine yer edinmiştir. Bu çalışma kapsamında iktidarın gözünün imgeye bakış şekli ile imgenin algılanış şekli arasındaki bağ irdelenmiştir. İktidarın bakışı imgeyi salt imge olmaktan çıkartıp, imgeleri bir bakış rejimi içerisinde sunarken biyoiktidar tam da bu aralıkta kendine zemin bulur ve hayatın her alanına sızar. Biyoiktidarın gözlem, ele geçirme ve gündelik hayata sızabilme yapısı kendinin sızmak ve görüp göstermek istediği alanlarla yakından ilintilidir. Bir sistem olarak sanat tarihinde de bu etkinin varlığı feminist sanat, post feminist sanat ve LGBT sanatı hareketleri özelinde varlığını kanıtlamıştır. Queer Teori'nin doğuşuyla ortaya çıkan, Queer'in sanatla etkileşimine, ortaya çıkan“Queer sanat”söylemlerine ve teorinin sanatta imgelere dönüşme/dönüşememe hallerine de çalışma kapsamında değinilmiştir. Bu sanat çalışması raporu içerisinde 1960 sonrası sanattan, günümüz sanatına kadar olan süreçte temel meseleler ele alınırken sanatsal uygulamalarda da bu temel meseleler göz önünde bulundurulmuştur. Üretilen çalışmalar, biçim, malzeme, söylem/ima ve kavramsal alt yapı gibi temel sanatsal kriterler çerçevesinde ele alınarak irdelenirken biyoiktidar, toplumsal cinsiyet, cinsiyet, kimlik, cinsel kimlikler ve Queer Teori üzerinden güncel açılımlar sağlayan sanatsal uygulamalar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study titled“In The Context of Biopower; Gender Mainstreaming, Queer Theory and Reflections to The Art”is to follow the reflections of gender, gender mainstreaming, gender identities and identity over art. While the images and positions which these terms coincide and are expressed in art area, the importance of the term 'biopower' takes its place in this study as an unignorable discussion of realism. The connection between how the Power regards the image and how the image's perceived by the Power has been examined within the range of this study. While the way Power regards the image by freeing it from being mere image and also represents the images in its consideration style, biopower finds a place for itself and infiltrates into every area of life. Biopower's structure of observation, occupancy and infiltration into daily life is associated with the areas it is willing to infiltrate into and demonstrate. The existence of this impact has been proven specific to feminist art, post feminist art and LGBT art movements as a system in the art history. Moreover, Queer's interaction with art which arises from the birth of the Queer Theory,“Queer art”discourses and the states of theory's transformability/nontransformability to images in art is mentioned in the context of this study. In this art study report, while the studies which are related to the main purpose of this study and which were produced during the period between 1960s' art and modern art were examined considering the form, material, discourse/implication and cognitive basis, artistic implementations have been produced that provide contemporary initiatives over biopower, gender mainstreaming, gender, identity, gender identities and Queer Theory.