Çevrimiçi platformlarda erkeklik krizleri: Incel grupları üzerine bir inceleme
Masculinity crises on online platforms: An analysis of incel groups
  1. Tez No: 997453
  2. Yazar: ESRA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dijital toplumda erkeklik kimliğinin uğradığı dönüşümü, çevrimiçi ortamlarda kendine özgü kollektif bir örgütlenme biçimi geliştiren“incel”(involuntary celibate – istemsiz bekar) toplulukları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Değişime uğrayan toplum yapısı ile bireyselliğin ve rekabetin ortaya çıkardığı erkeklik krizine odaklanan araştırma, kuramsal yapısını hegemonik erkeklik ve toplumsal cinsiyet kuramından hareketle dijitalleşen dünyanın yeni erkeklik deneyimlerini nasıl yeniden biçimlendirdiğini sorgulamaktadır. Erkeklik yeni dönemde artık tekil bir iktidar biçimi olmaktan çıkıp dijital etkileşim, anonimlik ve performans üzerinden yeniden üretilmektedir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, X platformundan elde edilen toplam 644 incel paylaşımı MAXQDA 2020 programı kullanılarak tematik içerik analiziyle çözümlenmiştir. Kodlama sürecinde“Kadın Karşıtlığı ve Kadını Hedef Alma”,“Beden, Normlar ve Biyoiktidar”,“Cinsellik Üzerinden Kurulan Hiyerarşi”,“Toplumsal Dışlanma ve Yalnızlık”,“Öfkenin Temellendirilmesi”ve“Patriyarkal Sistemin Yeniden Tesisi”üst kodu öne çıkmıştır. Araştırmanın bulgularından elde edilen verilere bakıldığında, çevrimiçi platformlarda incel söylemlerinin paylaşıldığı ve erkeklik krizinin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yükselişi ve kadınların kamusal görünürlüğü karşısında yaşanan sembolik bir iktidar kaybı olarak kodladığı gözlemlenmiştir. Erkekliğin yaşadığı bu kayıp, çoğu zaman öfke, mağduriyet, kadın düşmanlığı ve“Chad/Stacy”gibi karşıt figürler üzerinden dijital platformlarda yansıtılmıştır. Dijital platformlar, bu söylemleri besleyen bir yankı odası işlevi görerek, ataerkil normların çevrimiçi biçimlerde yeniden üretilmesine zemin hazırlamaktadır. Türkiye bağlamında ise milliyetçi ve muhafazakâr değerlerle harmanlanan bu dijital erkeklik anlatıları, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yeniden meşrulaşmasına zemin hazırlamıştır. Bu tez, erkeklik krizinin yalnızca bireysel bir kimlik bunalımı değil, dijitalleşme, neoliberalizm ve ataerkil kültürle şekillenen toplumsal bir olgu olduğunu ortaya koyarak erkeklik çalışmalarına yeni bir sosyolojik ve dijital perspektif kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation of masculinity in the digital age through the“incel”(involuntary celibate) communities, which have developed a distinctive form of collective organization in online environments. Focusing on the masculinity crisis emerging from structural changes in society, individualization, and competition, the research builds its theoretical framework upon hegemonic masculinity and gender theories. It investigates how the digitalized world reshapes contemporary experiences of masculinity. In the digital era, masculinity has ceased to be a singular form of power and is instead reproduced through digital interaction, anonymity, and performativity. Conducted with a qualitative research design, the study analyzes 644 posts shared by incel users on X through thematic content analysis using MAXQDA 2020. During the coding process, six main categories emerged:“Misogyny and Targeting Women,”“Body, Norms, and Biopower,”“Hierarchy through Sexuality,”“Social Exclusion and Loneliness,”“Justification of Anger,”and“Reestablishment of the Patriarchal Order.”The findings reveal that online platforms function as echo chambers that reinforce incel discourses and express the masculinity crisis as a perceived symbolic loss of power in response to rising gender equality and women's public visibility. This loss is often articulated through anger, victimization, misogyny, and the use of oppositional figures such as“Chad”and“Stacy.”In the Turkish context, digital masculinities intertwined with nationalist and conservative values have contributed to the re-legitimation of gender inequality. By situating the masculinity crisis within the intersections of digitalization, neoliberalism, and patriarchal culture, this thesis provides a new sociological and digital perspective to masculinity studies.