Sağlık sektöründe kullanılan bilgilendirme grafiklerinin görsel göstergebilim açısından incelenmesi ve bir uygulama
An investigation of information graphics used in the health sector in terms of visual semiotics and an application
- Tez No: 469226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
İnsanların varoluşundan bu yana her geçen gün daha büyük bir hızla artan bilgi paylaşımı gereksinimi ve bu bağlamda iletişim / bilgilendirme tasarımcılarının daha etkili bildirişim sağlama çabaları çeşitli bilimsel alanlarla etkileşimi kaçınılmaz hale getmiştir. Dolayısıyla son yıllarda daha bir önem kazanmaya başlayan bilgilendirme grafikleri, etkileşim içerisinde olunan söz konusu bilimsel alanlarla, kişinin gereksinim duyduğu bilgileri seçmesine ve bu bilgilere daha hızlı, daha verimli bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlamıştır. Sağlık alanı, bilgilendirme konusunda, insan yaşamı için daha hayati bir öneme sahip olduğundan, bu tez çalışmasında, sağlık sektöründe kullanılan bilgilendirme grafiklerinin görsel göstergebilim açısından incelenmesi ve bu alanda uygulamalar yapılması konu olarak seçilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde“bilgi / bilgilendirme'' ve ”bilgilendirme grafiği'' kavramları ele alınmakta, bilgilendirme grafiklerinde ögeler, ilkeler, çeşitleri ve uygulama alanları, bilgilendirme grafiklerinin tarihi gelişim süreci ve önemi anlatılmaktadır. İkinci bölümde bilgilendirme grafiklerinin sağlık sektöründeki yeri ve önemi ele alınmakta, bu bağlamda Türkiye'deki ve Dünya'daki örnekler incelenmektedir. Üçüncü bölümde,“görsel göstergebilim'' kavramı ele alınmakta ve göstergebilimsel çözümlemelerde yararlanılan ”anlamsal, imgedizimsel ve edimbilimsel“ yaklaşımlarla sağlık sektöründe kullanılan bilgilendirme grafikleri irdelenmektedir. Uygulama çalışmasının ele alındığı dördüncü ve son bölümde, tez çalışmasından edinilen bulgular ve alan uzmanlarının görüşlerinden de hareketle; tez danışmanı ile belirlenen fizyoterapi ve rehabilitasyon alanındaki örnekler ele alınmış ve bu alanda tarafımdam gerçekleştirilen ugulamalar irdelenmiştir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanlarındaki spor yaralanmalarından öne çıkan üç tanesi seçilmiştir. Bunlar; ”ön çapraz bağ yaralanmaları“, ”tenisçi dirseği yaralanmaları“ ve ”uyluk bölgesi kas yaralanmaları"dır. Söz konusu alanlara yönelik bilgilendirme grafikleri tasarlanmış; bu yaralanmaların sağaltımı için önerilen egzersizlere yer verilen broşürler tasarlanmıştır. Anahtar Sözcükler Bilgilendirme Grafikleri, Bilgilendirme Tasarımı, Sağlık, Görsel Göstergebilim, Fizyoterapi, Egzersiz Hareketleri, Grafik Tasarım, Görsel İletişimTasarımı.
Özet (Çeviri)
The increasing need for information sharing ever since ever since people existed and the efforts of communication / information designers to provide more effective communication in this context has made the interaction with various scientific fields inevitable. Therefore, information graphics that have gained more importance in recent years have enabled the users to select the information they need with the scientific fields in interaction and to reach these information faster and more efficiently. Since the health field has a more vital prescription for human life in terms of information, this thesis study has been chosen as a subject to examine the informatics graphs used in the health sector in terms of visual indicators and to make applications on this field. In the first part of the study, the concepts of“information / informing”and“information graphic”are covered and the information, principles, types and application areas of information graphics, history of development process and importance of informative graphics are explained. In the second part, the place and importance of informatics graphics in health sector; Examples in Turkey and in the World are examined. In the third chapter, the concept of“visual metrology”is discussed and examples of information graphics used in the health sector are investigated with“semantic, imperialist and pragmatic”approaches that are utilized in visual metrology analysis. In the fourth and last section, which deals with the application of the study, the findings of the thesis and the opinions of field experts, The examples in the field of physiotherapy and rehabilitation determined by the thesis advisor were discussed and the practices realized in this field were discussed. Three of the sports injuries in physiotherapy and rehabilitation areas were chosen. These;“Anterior cruciate ligament injuries”,“tennis elbow injuries”and“thigh muscle injuries”. Information graphics for these areas are designed; Brochures designed for the exercises recommended for the treatment of these injuries are designed. Key Words Information Graphics, Information Design, Health, Visual Display Science, Physiotherapy, Exercise Movements, Graphic Design, Visual Communication Design.