Kurum bakımı altındaki çocukların yaşam alanlarının ev kazaları, mobilya ve donatı elemanları ilişkisi açısından değerlendirilmesi: Ankara çocuk evleri örneği
Interpretation of relation of home accidents with furniture and reinforcement elements in the living spaces of children under institutional care: Ankara child home sample
  1. Tez No: 469227
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLA TOPGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı kurum hizmetleri arasında bulunan çocuk evleri ve bu evlerde barınmakta olan 0-6 yaş grubu çocukların yaşadıkları ev kazalarının mobilya ve donatı elemanları ile bağlantısı araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Kazaların sonuçları genellikle sağlık hizmetlerini ilgilendiriyor olsa da, kazalar ve buna sebep olan etkenler yalnızca tıp alanında değil, mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi tasarımın önem kazandığı alanlarda da incelenmesi gereken bir başlık olarak öne çıkmaktadır. Bu kapsamda, tüm kaza türleri arasında görülme sıklığı açısından öne çıkan ev kazaları, kazaya sebep olan etmenler ve sonuçları bağlamında irdelenmesi gereken bir konu olarak ele alınmaktadır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın konusu, amacı ve önemi üzerinde durulmuş olup, çalışma kapsamında izlenecek yöntem anlatılmıştır. İkinci bölümde; korunmaya ihtiyacı olan çocuk kavramı ve bu çocuklara sağlanan kurum bakımı yöntemleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; kaza tanımı ve kazalara neden olan faktörler anlatılmış olup, araştırma kapsamında ele alınan ev kazaları ve çeşitleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; çalışma kapsamında, ev kazalarını tespit etmeye yönelik gerçekleştirilen görüşmelerin araştırma grubunun belirlenmesi, veri toplanması ve çözümlenmesi ile ilgili bilgiler verilmiş olup, elde edilen görüşme verileri sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise; çocuk evlerinde ev kazalarını önlemeye yönelik bir tasarım önerisi sunulmuştur. Öneri, görseller ile açıklanmış olup, çocuk evlerinde ev kazalarını önlemeye yönelik elde edilen veriler ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler Ev Kazaları, Mekân Tasarımı, Çocuk Evi, Korunma İhtiyacı, Çocuk
Özet (Çeviri)
The subject of the present study is children's houses which are among the institutional services of the Ministry of Family and Social Policy and the connection between the home accidents the children, aged between 0-6 residing in these houses, have and furniture and accessory equipments. Although the results of accidents usually concern health services, accidents and the factors that cause them stand out as a title that should be examined not only in the field of medicine but also in areas where design is important, such as architecture, interior architecture and industrial product design. In this respect, home accidents which are prominent in terms of frequency of occurrence among all types of accidents are considered as a subject to be investigated in relation to the causes and results of accidents. This research, consists of five parts. In the first chapter; focused on aim and importance of the study, than method which will be followed in the scope of the study explained. In the second chapter; The concept of child needing protection and institutional care methods provided for these children. In the third chapter; Definition of accident and the factors causing the accident are explained, and the home accidents and the types of accidents covered in the research are examined. In the fourth chapter; In the scope of the study, the information about the determination of the research group, data collection and analysis of the interviews conducted to determine the house accidents was given and the obtained interview data is presented. In the conclusion section; A design proposal for preventing house accidents in children's homes was presented. The proposal is explained by visuals and the data obtained to prevent house accidents in children's houses are presented. Keywords Home accidents , Space Design , Children's House , Need for Protection ,Child