Kültürel nesnenin coğrafi ilişkisinin sanat bağlamında irdelenişi
Evaluation of cultural object's geographical relations in the context of art
  1. Tez No: 469231
  2. Yazar: EZGİ ECEM OKŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. MÜMTAZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
'Kültürel Nesnenin Coğrafi İlişkisinin Sanat Bağlamında İrdelenişi' adlı raporda kültürel nesnenin kendiliğinin, bir gönderenler sistemi olarak kültür, tarih ve mevcut ile ilişkisinin sanat düzlemindeki varlıksal ve söylemsel nitelikleri üzerinde durulmuştur. Kültürel nesne, nesne olmanın getirilerinin yanı sıra her daim aitliğinin getirilerini de taşır; Ancak nesnenin aitliği yalnızca varlık niteliklerinin benzeşimsel yapısı ve süregelen ya da getirilen normlaşan edimsel olanakları ile kendi coğrafyası bağlamında değil, aynı zamanda zamansallığının getirdiği farklı mevcudiyet olanakları ile de değerlendirilmelidir. Kültürel nesnenin ve hatta kültürün zaman ile değişimsel ya da dönüşümsel ilişkisi, mevcut denilen zaman-mekân düzleminde varlık olanaklarının, prensip ve algılarının değişimine yol açtığındandır ki kültürel nesnenin coğrafi ilişkisi yeryüzünde fiziksel bir konumu betimlemekle birlikte öncelikli olarak nesnenin/nesne için varlık düzlemini betimler. Raporun ilk bölümünde kültürel nesne, kültür bağlamında yaşantısal olanda somutlaşan olarak incelenmiş, kültür ve nesne çerçevesince oluş halleri değerlendirilmiş, sanat düzlemindeki etki ve getirilerinin belirlenimi adına semantik, semiyolojik, antropolojik ve sosyo-psikolojik durumları açımlanmıştır. Kültürel nesne 'farklı bir zamansal ve mekânsal mevcudiyete işaret eden' olarak günümüz olanakları, çağdaş optik ve algı pratikleriyle karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Sanat düzleminden örneklerle kültürel nesnenin, nesne olmaklığı ile kültürel olmaklığı arasındaki anlamsal değişim açımlanmıştır. İkinci bölümde, birinci bölümde oluş ve çağrışımsal halleri incelenen nesnenin sanat düzlemindeki yayılımlarının belirlenmesi adına öncelikle sanat düzleminin ontolojik vurgusu yapılmış; Kültürel nesnenin sanat düzlemindeki söylemsel olanakları, kültürel olana ve olanaklarına karşı farklı yaklaşımlar benimseyen sanatçı çalışmalarından derlenen örnekler ile konu çerçevesince değerlendirilmiştir. Kültürel nesnenin, bir coğrafi konum olarak kendi içindekiliği ve çağdaş algısal yeri ele alınarak mevcutta deneyimlenen halleri sanat bağlamında uygulamalarla denenmiş ve irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this report titled as 'Evaluation of Cultural Object's Geographical Relations in the Context of Art', ontological and discoursive attributions of the relations between cultural object's self, culture as a referential system, history and present on the platform of art is emphasized.Cultural object, carries the bringins of belonging along with the bringins of being an object; However, the belonging of the object must not be evaluated only in the context of its geography with the analogical nature of the qualities of its being and the continuing or standardized practical possibilities brought forth, but also the different possibilities of being, brought by its temporality. In the first part of the report, the cultural object has been examined as objectified by living in context of culture and in the context of culture and object. The cultural object has been examined in terms of contemporary optics and perceptual practices as 'a referent to a different temporal and spatial presence'. In the second part, ontological emphasis of art platform was first made in order to determine the expansions of the object; The discursive possibilities of the cultural object on the art level have been evaluated in the context of the examples compiled from artists' works that have adopted different approaches to cultural being and its possibilities.Approaching the cultural object's own internality as a geographical location and taking into consideration its contemporary perceptual state, the way it's experienced in present is experimented and examined with artworks in the context of art.