Yabancı ülkelerden gelen turistlerin Türkiye hakkındaki imaj algılamaları: Antalya ilinde bir uygulama
Image perception of the tourists visiting from foreign countries about Turkey: A survey in Antalya
  1. Tez No: 485940
  2. Yazar: ESRA GEÇİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İmaj, bir dizi bilgilenme sürecinin sonunda ulaşılan kişi, nesne, kurum ya da ülkeye yönelik düşüncedir. Bu kavramı, bir kişinin, nesnenin, kurumun veya kuruluşun genel olarak algılanması olarak tanımlamak mümkündür. İçinde yaşanılan kültürel iklimden, sahip olunan düşünce veya önyargılara kadar birçok kaynaktan elde edilen mesajlardan oluşan imaj, yeni bilgi ve deneyimlerle birlikte zaman içinde değişime uğrayabilen dinamik bir kavramdır. Elde edilen bu imaj algısı ise insanların tutum ve davranışlarını belirleyici niteliktedir. İster bilinçli olarak yönetilmiş, isterse kendiliğinden gelişmiş olsun her bireyin, objenin ya da kurumun çevresi tarafından algılanan bir imajı mevcuttur. Nesnelerin ve kurumların olduğu gibi ülkelerin de dışa yansıttığı bir imajı bulunmaktadır. Ülke imajı, bir ülkenin sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi, politik, jeopolitik vb. birçok özelliğinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu faktörler, turistlerdeki ülke imajı algılarının şekillenmesini sağlamaktadır. Sahip olunan mevcut ülke imajı algısı ise söz konusu ülkeyle alakalı tutumların şekillenmesinde önemli etkiye sahiptir. Günümüzde tıpkı işletme ve kurumlar gibi ülkelerin de uluslararası alanda imajlarını yönetme ihtiyacı bulunmaktadır. İmajın doğru şekilde yönetilebilmesi ise ancak mevcut ülke imajının doğru tespiti ile mümkün olabilmektedir. Türkiye, coğrafi konumu ve tarihi geçmişi itibariyle olumlu ve olumsuz bir takım özellikleri bünyesinde aynı anda taşımaktadır. Dünya üzerinde hem laik hem Müslüman tek ülke olması, bununla birlikte turizm cenneti olarak değerlendirilmesi Türkiye'nin çelişkili bir imaja sahip olduğunun göstergesidir. Bu çelişkili tablonun ortadan kalkması için öncelikle Türkiye'ye ve Türklere dair hangi özelliklerin olumlu bir imaja sahip olma potansiyeli taşıdığının, hangi özelliklerin ise olumsuz olarak değerlendirildiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'ye gelen yabancı turistlerdeki Türkiye ve Türk İnsanı imajı ve bu imajı etkileyen değişkenler saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın temel amacı yabancı turistlerin algıladıkları Türkiye imajını tespit etmektir. Ayrıca ülkeye gelen turistlerin profilinin tanımlanmasına, turistlerin talepleri ve tatmin düzeylerinin belirlenmesine de bu çalışmada yer verilmektedir. İmaj algılamalarının belirlenmesiyle birlikte tanıtım kavramına da değinilerek 'neyi, kime, nasıl tanıtmalıdır' sorularına yanıt aranmış, çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu bağlamda, Antalya ilinde Türkiye ziyaretlerini gerçekleştirmekte olan çeşitli milliyetlerden 415 turiste anket uygulaması yapılmış, Türkiye ve Türk insanı hakkındaki düşünceleri sorulmuştur. İfade eksikliğinden kaynaklı hatalar olması sebebiyle bazı anketler sonuca dâhil edilmeyerek 393 katılımcıdan alınan bilgilerle bu çalışma yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, Türkiye'ye gelen turistlerin demografik özellikleri belirlenerek Türkiye'ye geliş nedenleri, seyahatlerine karar verme aşamalarında hangi unsurlardan etkilendikleri ve hangi bilgi kaynaklarını kullandıkları, Türkiye ziyaretleri esnasında herhangi bir sorun yahut sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadıkları ve eğer karşılaşmışlarsa bu sorunların tekrar gelme niyetlerine etki edip etmediği ile ilgili bulgular tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında tespit edilen olumsuzluklara ilişkin çözüm önerileri sunularak tanıtım faaliyetlerinin geliştirilmesine önemle değinilmiştir. Yabancıların zihnindeki Türkiye ve Türk insanı imajı, literatürde örneğine sık rastlanabilecek bir konu olsa da sürekli değişen ve yenilenen dünya içerisinde kolaylıkla etkileneceğinden dolayı belirli periyotlarla yinelenmelidir. Araştırmacıların bu konu üzerine eğilmesi, dünyada iyi çağrışımlar oluşturan, olumlu imaja sahip bir ülke olma yolunda belirlenecek stratejiler konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Image is the conception about person, object, institution or country, which is obtained at the end of the informing process. It is possible to define this conception as the perception of a person, an object, a corporation or an institution. Image, which obtained by messages from cultural climate to owned thoughts and prejudices is a dynamic concept that changes over time with new information and statements. The obtained image perception is also determining factor for people's attitudes and behavior. Whether it has orientated consciously or it has developed instinctively, every people, object or corporation has an image which has perceived by its environment. As well as the objects and corporations, countries have also image that they reflected to other countries. Image of a country consist of several things such as its social, cultural, economic, political, geopolitical characteristics. These factors/characteristics ensure for tourists to shape their image perception. This possessed country image perception has also an important effect on shaping of attitudes against this country. Today countries have the necessity of managing the image like companies and corporations. Correct management of the image can solely be possible with the correct evaluation of existing image. Turkey, because of its geographical location and history, carries a number of positive and negative features within the same time. Turkey is the only country in the World both secular and muslim; however, it is evaluating that as a tourist paradise. All of which indicate that Turkey has an inconsistent image. To eliminate this contradictory statements, as a priority, there must be known which features that have the potential to have pozitif image or which features that have the evaluation to have negative image for Turkey and Turkish people. In this study, the aim was to discover the image of Turkey and Turkish people in the minds of foreign tourists coming to Turkey and the factors affecting the image of country. Main purpose of the study is to determine the Turkey's image perceived by foreign tourists. This study also presents to define the tourists profile who visit Turkey, and determine to the demands of tourists and their satisfaction level. With the determination of the perceived image, by including the concept of promotion, the answers of the questions 'what to promote, whom to promotew, how to promote' are searched and several suggestions are made. In this context, the survey has been conducted on 415 foreign tourists from several nationalities and has been asked their thoughts about Turkey and Turkish people. Due to the errors in some surveys, theese have not been included in results and the study has been conducted with data from 393 participants. With the study, while being determined the demographic characteristics of foreign tourists coming to Turkey, it has been detected also why foreign tourists come to Turkey, what factors influenced their decision to travel and what sources of information they use, whether they have any problem during their travels or not, if they have encountered a problem, how it will affect the intention to come back. In the light of these findings, solution proposals are presented against the identified negatives and it has been strongly emphasized on promotional activities. The image of Turkey and Turkish people in foreigner's mind is an issue that has many example in literature but it will be easily affected within the constantly changing and renewing world so it should be repeated with certain periods . Studies on this issue will help Turkey to bring up strategies that will help Turkey to be a country that has better impressions and a positive image all over the world.