Endüstri 4.0'ın karakteristiği ve yeni dünya düzeninde toplumsal eşitsizlikler
Characteristics of the industry 4.0 age and social inequalities in the new world order
  1. Tez No: 602107
  2. Yazar: İDİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Üretimde, yeni bir modelin, bir anlamda yeni bir neslin, yeni bir ekolün başlangıcı yaşanmaktadır. Endüstri 4.0'ı ve içinde bulunulan otomasyon devrini; üretimin, üretim modellerini ve üretim değer zincirinin değişmesi,“Büyük Verinin”internet altyapısı kullanılarak üretime kaynak olması; fabrikaların akıllı fabrikalara dönüşmesi, dijitalleşmesi, nesnelerin İnterneti; aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması ve bugünün teknolojileri ile üretilmesi mümkün olmayan hızda, kalitede, esneklikte ve en önemlisi kişisellikte ürünlerin üretilmesini mümkün kılan bir vizyon olarak tanımlanabilir. Yeni yüzyıl ile başlayan bu dönemin önceki yüzyıllara göre temel farklılıklarını kavrayabilmek için insanlığın nasıl bir değişim sürecinden geçtiğine ve bu süreçte yaşanan teknik, kültürel, siyasal, ekonomik, sosyal gelişmelere değinmek gerekir. Geçmişten günümüze yaşanan teknik gelişmeler insanların ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleşmiştir. İnsanlar, temel, zaruri ve keyfi ihtiyaçları sebebiyle doğadan ilham alarak birçok teknik alet geliştirmişlerdir. Bilim de doğadaki gözlem ve deney yapma farkındalığı ile gelişmiştir. Doğayı ve evreni tanıma, onların içindeki olguların insanlık yararına kullanılması ancak bilimsel düşünme ve bilim sayesinde mümkün kılınmıştır. Aydınlanma Çağında ise biraz daha kendine yönelmiş hümanizm, modernizmin temelini oluşturan nesnellik, akılcılık gibi temel kavramlar ile birlikte, toplum kadar bireyin de önemini savunmuş ve bireye toplumda önem verilmiştir. Aydınlanma bir bakıma insanın uyanışıdır. Tabi teknik gelişmeler bu çağdan itibaren hız kazanmıştır. İlk sanayi devrimi 1700 yılların ortalarında demiryollarının inşası ve buhar makinesinin devreye girmesiyle mekanik üretim başlanmış, dünyanın ilk sanayi devrimi kabul edilen bu süreç, değişen üretim modelleri ile askeriyeden sosyal hayata, ekonomiden pazarlamaya kadar birçok şeyi değiştirmiştir. Bu süreç 1760'tan 1840'lara kadar sürmüştür. 19. YY sonları ile 20. YY başlarında ivme kazanan ikinci sanayi devrimi elektriğin ve montaj hattının sağladığı destekle seri üretimi mümkün kılabilmiştir. Üçüncü sanayi devrimi 1960'larda başlamış,1960'larda yarı iletkenlerin, ana bilgisayarların, 1970 ve 1980'lerde kişisel bilgisayarların ve 1990'larda internetin hayatımıza girmesiyle bu döneme, Bilgisayar devrimi veya Dijital Devrim ismi verilmiştir. Bu süreci etkileyen ve tetikleyen en önemli kavramlardan olan küreselleşmeyi unutmamak gerekir. Küreselleşme süreci, Aydınlanma Çağı ile doğrudan ilişkilidir. Küreselleşme, Coğrafi Keşifler ile başlayan ve son 500 yıllık modern dünya tarihinde, Amerika'nın keşfi ve Sanayi Devrimi'nin eşlik ettiği olaylar ile devam ederek sanayinin ciddi bir şekilde ortaya çıkmasına ve buna bağlı olarak küresel bir pazarın oluşmasına sebep olmuştur. Bu süreç aynı zamanda burjuvazi ve sermayenin yükselişinin de altyapısını oluşturmuştur. Aslında bakıldığında Küreselleşme, dünyanın yaşadığı Tarım ve Endüstri devrimlerinden sonra ortaya çıkan üçüncü büyük devrimin,“iletişim ve bilişim”devriminin görüntülerinden biridir. Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, uluslararası ticaret ve kalkınmanın canlanması konusunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Küreselleşme ile birbirlerini besleyen teknolojik gelişmelerin ve bunun doğal sürecinde ortaya çıkan yapay zekâ ve endüstri 4.0 ekolünün ekonomi kurumuyla beraber, kapitalizme, güvenliğe ve gizliliğe en önemlisi kişiselleşme ve kültürel parçalanmaya etkileri kaçınılmazdır. Bu tezin amacı küreselleşmeden yola çıkarak teknoloji gerçeği altında Endüstri 4.0 ve Otomasyon devrinin ekonomik örgütlenme, sosyal adalet-birey ilişkisi, gelir dağılımı ve kültür üzerindeki yarattığı eşitsizlikleri nesnel araştırma yöntemlerine uygun varsayımlarla yola çıkılmadan, yansız olarak çeşitli kaynaklardan elde edilen verilerle ve araştırmanın sonundaki bilgiler doğrultusunda yoruma ve öngörülere yer verilerek ortaya koymaktır. Sonuçta yeni teknolojinin bilincimizi sanallaştırmayla birlikte yaşam alanlarımızı ciddi şekilde etkilemesi söz konusudur. Otomasyon devri ile değişimleri ilk endüstri ve iş alanında hissetmekle birlikte gerek eğitim ve sağlık gerekse kültürel gelişim konular gibi daha birçok alanda eşitsizlikler oldukça yaşanmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı içinde bulunduğumuz yeni düzeni tanıtmakla birlikte, bu düzende karşılaşılan eşitsizlikleri göz önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
In production, we are at the beginning of a new model, in a sense a new generation, a new lineage. Industry 4.0 and the Automation era we are in; Manufacturing, production models and the change in the production value chain,“Big Data”is the source of production using the Internet infrastructure; The conversion of factories into smart factories, digitalization, Internet of objects; Any object that you can think of is a way to access the Internet, communicate with other devices, and not be able to produce with today's technologies at the speed, quality, flexibility and, most importantly, the production of personal products that makes it possible to Vision. In order to comprehend the fundamental differences of this period beginning with the new century, it is necessary to refer to the technical, cultural, political, economic and social developments experienced in this process. Technical developments from the past to the present have been realized according to People's needs. People have developed many technical tools, inspired by nature due to their basic, essential and arbitrary needs. Science has evolved with awareness of observation and experimentation in nature. Recognizing nature and the universe, the use of the cases within them for the benefit of humanity has been made possible through scientific thinking and science. In the Age of Enlightenment, a little more self-directed humanism was the basis of the basic concepts such as objectivity, rationalism, and the importance of the individual as well as the society. Enlightenment is kind of human awakening. Of course, technical developments have gained momentum from this era. The first industrial revolution started mechanical production with the construction of railways and steam machine in the middle of 1700 years, this process adopted the world's first industrial revolution, with changing production models from military to social life, from the economy has changed a lot of things to market. The process lasted from 1760 to 1840, 19th CENTURY with the end of 20th. The second Industrial Revolution, which gained momentum in early century, was able to produce mass production with the support provided by the power and assembly line. The third industrial revolution began in the 1960s, with the 1960s being the name of the computer revolution or the digital revolution, with the introduction of semiconductors, mainframe computers, 1970 and 1980s personal computers and the Internet during the 1990s It is necessary to remember globalization, which is one of the most important concepts affecting and triggering This process. The globalization process is directly related to the age of Enlightenment. Globalization, geographical discoveries and the last 500 years of modern world history, the Discovery of America and the events accompanied by the Industrial revolution continued with the serious emergence of the industry and accordingly to the formation of a global market the process also formed the infrastructure of the rise of the bourgeoisie and capital. In fact, globalization is one of the images of the third major revolution, the“Communication and Informatics”Revolution, which emerged after the revaluations of agriculture and industry inhabited by the world. Today, the rapid developments in information and communication technologies play a crucial role in the revival of international trade and development. With the economic institution of the technological developments that nourish each other with globalization and the artificial intelligence and Industry 4.0, which is emerging in the natural process, most importantly to capitalism, security and privacy, the most important personalization and cultural fragmentation Effects are inevitable. The purpose of this thesis is to comply with the objective research methods of the economic organization, social justice-individual relationship, income distribution and culture of the automation era under the reality of Technology 4.0 under the fact of globalization is to reveal the interpretation and insights in accordance with the data obtained from various sources and the information at the end of the research, without assumptions.