Romatik Dönem ve Les Sylphides balesinin incelenmesi
Romantic period and Les Slyphides ballet examination
  1. Tez No: 469233
  2. Yazar: BETÜL KARAPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÜLDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bale, belirli figürlere, adım atmalara dayalı müzikli gösteri ve dans türüdür. Balenin tarihi oldukça eskidir. Romantik dönem balenin gelişimi için çok önemli bir dönemdir ve bu dönemde önemli bale eserleri sahnelenmiştir. Bunlardan birisi olan Les Slyphides, iki perdelik romantik bir bale türüdür ve ormanda ruhsal varlık Slyph ile James'in imkansız aşkını anlatmaktadır. Les slpyhides bale dünyasında neredeyse her repertuvarda yer almaktadır. Bu nedenle bu yüksek lisans çalışmasında balenin kökenleri, romantik dönemdeki gelişimi ve en önemli örneklerden biri olan Les Slpyhides ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler Bale ,Romantik Dönem , Les Slyphides, Marie Taglioni, Parmak ucu ayakkabı, Romantik Bale
Özet (Çeviri)
Ballet is a type of dance and show with music based on certain figures, step by step. The history of balenin is quite old. The romantic period is a very important period for the development of ballet and important ballet works were staged in this period. One of these is Les Slyphides, a two-act romantic ballet, and the spiritual presence in the jungle describes the impossible love of Slyph and James. Les slpyhides is in almost every repertoire in the ballet world. For this reason, in this study we will focus on the origins of ballet, the development of ballet in the romantic era, and Les Slpyhides, one of the most important examples. Key Words Ballet, Romantic Era, Les Sylphides, Marie Taglioni, Pointe shoes, Romantic Ballet