Malzeme ihtiyaç planlaması ve üretim kaynakları planlaması sistemleri
- Tez No: 46924
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR AFYONKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzde başdöndürücü bir hızla gelişen teknoloji başta kişilerin istek ve ihtiyaçları olmak üzere birçok köklü değişime neden olmuştur. Bu istek ve ihtiyaçları gidermeye yönelik bir faaliyetler zinciri olan üretim çalışmaları da giderek karmaşıklaşmış ve bu karmaşıklığın giderilmesi amacıyla bilgisayar kullanılması sonucu daha prodüktif çözüm yollan gündeme gelmiştir. Birim üretim maliyetini azaltmak için çeşitli envanter kontrol tekniklerinin kullanılması bu noktada giderek önem kazanmıştır. Bu envanter kontrol tekniklerinden biri de“ Malzeme İhtiyaç Planlaması ( MİP ) ”sistemidir. MİP, bilgisayara dayalı bir envanter kontrol tekniğidir. Bu sistem yardımıyla işletmenin üreteceği son ürünlere ait Ana Üretim Planı, bu son ürünlerin üretiminde kullanılan hammadde ve parçalara ait daha detaylı planlara dönüştürülür. Bu çalışmada MİP sisteminin genel çalışma prensipleri ve hesaplama şekli ele alınmıştır. Ayrıca Ekonomik Sipariş Miktarı - ESM, Parti - Parti Sipariş Verme, En ? Düşük Toplam Maliyet, Parça - Periyot Algoritması gibi çeşitli parti büyüklüğü belirleme yöntemleri de bir uygulama ile birlikte incelenmiştir. Bu çalışmanın son bölümünde ülkemiz için de oldukça yeni bir sistem olan“ Üretim Kaynaklan Planlaması ( MİP II ) ”ele alınmıştır. Bu sistem, Malzeme İhtiyaç Planlamasına ilaveten fînans ve pazarlama ile ilgili fonksiyonlan da içermektedir. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At present, technology is developing rapidly. This development is causing a lot of changes in human needs and demands. Since production becomes complicated, computer is used to find more efficient solutions. At this point, several inventory control methods are used to decrease the unit production cost. One of them is called as“ Material Requirements Planning ( MRP ) ”. MRP is a computational inventory control technique based on computers. This system converts the master production schedule for end - products into a detailed schedule for the raw materials and components used in the end - products. In other words, it is a subset of inventory control. In this thesis, general procedure and calculation methods of MRP System are examined. Also, lot sizing methods ( Economic Order Quantity - EOQ, Lot for Lot, Least Total Cost, Part - Period Algorythm etc. ) used in MRP computations have been presented with an example. Manufacturing Resource Planning ( MRP II ), which is a new system for Turkey, is also examined at the last chapter of this thesis. This system is a concept that extends MRP to include Capacity Requirements Planning, financial and marketing functions. -IX-