Design-production planning and control interface
- Tez No: 28849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜKET YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özet Bilgisayarla Tümleşik İmalat (CİM) sistemleri genel olarak tasarım, mühendislik, imalat ve üretim yönetimi fonksiyonlarını aynı çatı altında toplayan sistemlerdir. Teknik ve ticari veri işlemcileri normal olarak birbirlerinden ayrı ve bağımsız olarak çalışırlar. Bu nedenle, CİM kavramı içinde bu iki ayrı veri işlem adasının, ana parça kütüğü yada ürün ağacı kütüğü gibi alanlarda birbirleriyle paralel çalışmadıkları görülür. Bu konuda getirilebilecek yaklaşım ise teknik tasarım modülünden üretim yönetimi modülüne ürün ağacı kütüğü transferini bu iki modülün birbirleriyle paralel çalışmalarını sağlayacak şekilde gerçekleştirmektir. Ürün yapısının belirlenmesi ve mühendislik ürün ağaçlarının oluşturulması ürün tasarımının en önemli işlevlerinden birini oluşturur. Üretim kaynakları planlamasında ise, ürün ağacı bilgileri; ana parça ve yöneltme dosyalarının oluşturulması, malzeme ihtiyaç planlaması, kapasite ihtiyaç planlaması, ürün maliyetlendirme gibi hemen hemen tüm alt modüller tarafından kullanılır. Bu açıdan bakıldığında, parça kütüklerinin tasarımdan üretime hatasız olarak aktarımı daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bünyesinde kurulan CİM laboratuarı ortamında bir tasarım paketinde, ürün tasarımı sırasında katı modelleme ve montaj tasarımı modülleri kullanılarak oluşturulan parça bilgilerini ve ürün ağacı kütüğünü doğrudan imalat kaynakları planlaması veritabanına aktaran bir arakesit geliştirilmiş ve yukarıda belirtilen transfer, sistem içi esnekliği ve veri giriş güvenilirliğini arttırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract In general, Computer Integrated Manufacturing (CIM) systems cover design, engineering, and production planning and control functions in their applications. Since technical and commercial data processing are normally strictly separated; in CIM concept, these two modules work without involvement of parallel processing functions in areas like part master lists and bills of material. An approach that can be implemented in this case is the transfer of part master and bills of material from design pool to the production planning system data base by means of a data interchange interface. Determination of product structure and creation of engineering bills of material are the basics of product design. On the other hand, manufacturing resource planning function uses bill of material data in its almost every sub module such as routings, MPS, inventory and capacity management, and cost analysis. From this point of view, accuracy and reliability in bills of material transfers from design to manufacturing gain far more importance. In this study, an interface that will import necessary part master and bills of material listings of a product' designed on a CAD software to an MRP II software database is developed in Marmara University CIM Laboratories. In this way, the linkage mentioned above between CAD and MRP II functions is tried to be established in order to increase the data consistency within the system. IV