The impact of the french revolution on William Blake's poetry and painting: The changing phases of evil
Fransız devriminin William Blake'in şiiri ve resimleri üzerine etkisi: Kötülüğün değişen evreleri
- Tez No: 469263
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
William Blake on sekizinci yüzyılın devrimlerinden derinden etkilenmiştir. Fırtınalı çağın olayları, özellikle Fransız Devrimi, Blake üzerinde birçok etki yaratmış ve onu teolojik ve politik değişimlere itmiştir. Kendisi ve eserleri bu bakımdan yaşadığı çağın ürünleridir. Bu çalışmada, Fransız Devriminin farklı dönem evrelerinin William Blake'in yazılarına ve illustrasyonlarına olan etkisi dönemin olaylarıyla analojik olarak gösterilecektir. Devrimin Blake'e olan etkisi hali hazırda çalışılmış bir konudur; lakin Devrimin vahiy kitaplarına olan etkisi hakkında daha söylenecek pek çok şey vardır. Fransız Devrimi 1789 yılında vuku bulmuş olaylar üzerinden kavramlaştırılmamalıdır çünkü Fransız Devrimi aslında 1789'da başlayıp 1815'e kadar süren bir olaylar bütünüdür. Bu noktada, Fransız Devriminin Blake'e olan etkisi üzerine yoğunlaşırken, özellikle 1789'dan 1795'e kadarki dönemlerine, erken Devrim dönemi (1789-1792), Terör Dönemi (1792-1793) ve Savaş dönemlerine (1793-1795), dikkat çekilecektir. Her dönemin Blake'e olan etkisi Blake'in o dönemlerde yazdığı sırasıyla Fransız Devrimi (1791), Cennet ve Cehennemin Evliliği (1790-1793), Amerika, Bir Vahiy (1793), Avrupa, Bir Vahiy (1794), ve Los'un Şarkısı (1795) eserlerine ve atıflarla ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
William Blake was deeply influenced by the revolutions of the late eighteenth century. The events of the turbulent age, specifically the French Revolution, created various impacts on Blake; and led him to many transitions both politically and theologically. He himself and his continental prophetic books are, therefore, the core products of the transitions he went through. In this thesis, the impacts of the different phases of the French Revolution on William Blake will be presented with the analogical readings of the texts and the illustrations with the events of the period. The impact of the revolution on Blake is already studied; yet it is incomplete when it comes to the continental prophetic books. The problem lies in the conceptualization of the French Revolution as a single event of 1789. The French Revolution is rather a series of events beginning from 1789 to 1815. Thus, while focusing on the impacts of the revolution on Blake, special attention will be drawn to the period from 1789 to 1795; early phase of the revolution (1789-1792), Terror Period (1792-1793), war-time period (1793-1795). Each period's impacts on Blake will be presented with references to Blake's works from different years, The French Revolution (1791), The Marriage of Heaven and Hell (1790-1793), America, A Prophecy (1793), Europe, A Prophecy (1794), and The Song of Los (1795) respectively