Türk ulusal kimliğinin oluşumunda Türk modernleşmesinin etkisi
The Impact of Turkish modernization on the formation of Turkish National identity
- Tez No: 144212
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, modernleşme olgusunun ortaya çıktığı ve ulus-devletin dünya sisteminin temel yapı taşı olmaya başladığı dönemde, çok uluslu bir yapıya dayanan Osmanlı Imparatorluğu'ndan itibaren başlayan ve Cumhuriyet'in kuruluşuyla devam eden Türk modernleşme hareketinin Türk ulusal kimliğinin şekillenmesindeki etkilerini ve rolünü ele almaktadır. Araştırmanın konusu, Osmanlı'dan günümüze uzun bir tarihsel süreci içermektedir. Dolayısıyla araştırma, Osmanlı'da modernleşme hareketinin başlangıcı olarak kabul edilen III. Selim döneminden, Türk ulusal kimliğinin belirgin özelliklerinin şekillendiği Cumhuriyet Türkiyesi'nde tek partili yaşamın sonuna kadar olan süreci kapsamaktadır. Araştırma öncelikle, Fransız Devrimi'nin ve İngiliz Sanayi Devrimi'nin ekonomik ve toplumsal sonuçlarını ele almakta ve her iki devrimin ulus- devletin oluşumu üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışmaktadır. Daha sonra araştırmada, Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve gelişme dönemlerine değinilerek, Osmanlı Devleti'nin gerileme nedenleri iç ve dış dinamikler üzerinden değerlendirilecektir. Araştırmada, Osmanlı Devleti'nde modernleşme çabaları ve anlayışı ele alındıktan sonra Türk ulus-devletinin kuruluşu, Kemalist devrimler ve Kemalist modernleşme perspektifi üzerinde durulacaktır. Tüm bu tarihsel gelişmelerle bağlantılı olarak araştırmada, Türk modernleşmesinin Türk ulusal kimliğine olan etkileri ve Türk ulusal kimliğinin özellikleri belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research deals with the effects and role of Turkish modernization movement which has started at the times of Ottoman Empire with numerous nations and continued with the Republic when the modernization nation appeared and nation-state bacame the main part of the world system. The subject of the research includes a long historical process from the Ottoman to present. So, the research covers a process starting with period of Selim III that is accepted as the begining of modernization movement in Ottoman and the end of single party life that formed the main characteristics of Turkish national identity. Firstly, the research deals with the economical and social results of French Revolution and English Industrial Revolution and it tries to determine the effects of these two revolutions on the formation of nation-state. Secondly, in the research the cause of recession of Ottoman Government will be evaluated with internal and external dynamics by mentioning about the period of foundation and development of Ottoman Goverment. In the research, after dealing with the modernization efforts and concept in Ottoman, it will be mentioned about the foundation of Turkish nation-state, Kemalist revolutions and Kemalist modernization perspective. Related with all these historical changes, it will be tried to determine the effects of Turkish modernization on Turkish national identity and the characteristics of Turkish national identity.