Âşık ve kent ilişkisinin çözümlenmesi
The analysis of the relation between the minstrel and the city
  1. Tez No: 469281
  2. Yazar: PINAR ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Köklü bir geçmişi olan ve bazı kurallar çerçevesinde oluşturulan âşıklık geleneği bu uzun süreçte sosyo-kültürel yapıda meydana gelen değişim ve dönüşümle kendini yenileme gücüne sahiptir. Kent sayısının ya da kentteki nüfusun artması demek olan kentleşme ise Türkiye'de daha çok köyden kente yaşanan göç ile gerçekleştiğinden kentleşmeyi sadece sayılar çerçevesinde açıklamak eksik kalacaktır. Bu açıdan kentleşme sosyolojik, psikolojik, ekonomik, siyasal ve kültürel etkileriyle pozitif ve negatif sonuçlar doğuran bir süreçtir. Bu çok yönlü sonuçlarıyla kentleşme âşıklık geleneğini de etkilemiştir. Bu etkileri ve sonuçları çözümleyebilmek için âşığın kente bakışı, kent kurumlarını yorumlayışı, âşık tarzı şiirler üzerinden ele alınırken öte yandan âşık ve kent etkileşimi görüşme yapılan âşıkların cevapları ve diğer sosyal bilimlerin verileri ile birleştirilerek çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tradition of minstrel has been established under several rules and have a deep-rooted history. Through that process, it has the ability to adapt itself to the changes and transformation upon the social-economical structure. Urbanization means the growth in the number of cities or the population in cities and in Turkey it generally depends on migration from rural areas to urban ones. Thus, it would be inconclusive to process that cause negative or positive effects on psychology, economy, policy and culture. Urbanization, with its multifaceted consequences, has also affected the tradition of minstrel. In order o analyse those effects and results, the perspective of the minstrel to the city and his/her comments on the foundation thereof have been discussed under the guidance of their poems. On the other hand, he interaction between the minstreal and the city is analysed in accordance with the interviews made with the minstrels and data from other social sciences.