İşverenler açısından eski hükümlü çalıştırmaya bakış: İstanbul Kadıköy'de bir saha araştırması
Overview of ex-convict's employment in terms of employers: A field research in Istanbul Kadıkoy
  1. Tez No: 469280
  2. Yazar: EZGİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında; eski hükümlü istihdamına ilişkin - artık eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu olmayan - özel sektörün konuya bakışıyla ilgili veri toplamak adına soru formları hazırlanmış, bu formlar iş yerlerinin yoğun olduğu İstanbul ilinin Kadıköy semtinde 150 iş yerine uygulanmıştır. İş yerleri belirlenirken hem kadınların hem de erkeklerin bir arada çalıştığı yerler tercih edilmiştir. Araştırmamızda eski hükümlü bireylerin istihdamına ilişkin bilgilere ulaşmanın yanı sıra, eski kadın hükümlü ve eski erkek hükümlüye bakışa yönelik analizler yapmak da hedeflenmiştir. Ayrıca kadın ve erkeğin iş yaşamına dair işe alım, işten çıkarılma, iş yerinde tolerans ve uyarma gibi durumlarına yanıt aramak amacıyla bu konularla ilgili sorulara da yer verilmiştir. Yapılan görüşmelerde iş yerlerinde erkeklerin daha fazla yer aldığı ve daha çok uyarıldığı, kadınların ise tolere edilen cinsiyet olduğu ve işe alım-işten çıkarılmada eşitlikçi politika izlenmeye çalışıldığı tespit edilmiştir. Ancak söz konusu eski hükümlü olduğunda, bu durum hem kadın hem de erkek için zorlayıcıdır. Katılımcılar suçun türüne göre tutumlarının değişebileceğini belirtseler de,“eski hükümlü”etiketi katılımcıların çoğu tarafından hem kadınlar hem de erkekler adına işe alımda önemli bulunmuştur. Anahtar Sözcükler eski hükümlü, etiket, toplumsal cinsiyet, istihdam
Özet (Çeviri)
In this thesis; question forms were prepared on behalf of getting data related to private sector's - which is no longer obliged to employ ex-convict– overview in the matter of ex-convict's employment, these forms were applied on 150 workplaces in Kadikoy district of İstanbul, where workplaces are intensely located. When determining the workplaces, those places have been preferred, in which both women and men work together. In our research; it's aimed to provide information about emloyment of exconvict individuals, as well as to analyse the overview intended to former female convict and former male convict. There are also questions about the issues of woman's and man's work life, in order to search for answers in cases of recruitment, dismissal, tolerance and warning at workplace. At interviews it is determined that; men take more part in workplaces and they are mostly warned, as for women are the tolerated gender and it's tried to follow an equitable policy in recruitment and dismissal. However the case in point is ex-convict, it is a compulsive situation for both woman and man. Although the participants indicated that their attitudes may change according to type of the offence; in case of recruitment, on behalf of both women and men, the label of“ex-convict”is generally considered significant by participants. Keywords Ex-convict, label, gender mainstreaming, employment