OECD ülkelerinde kadın işgücüne katılımı: Ekonomik kalkınma ve vergi yükü açısından analizi
Female labor force participation at OECD countries: An analysis in terms of economic development and tax burden
- Tez No: 469282
- Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Finance, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kadınlar, dünya nüfusunun neredeyse yarısından fazlasını oluşturmakla birlikte ölçülebilir ekonomik faaliyetlere ve büyümeye katkıları ciddi makroekonomik sonuçlar yaratmada bu potansiyelin çok daha altında kalmaktadır. Ekonomik ve sosyal literatür, kadın işgücünün ve cinsiyet eşitsizliğinin toplumların ekonomik kalkınmalarında oynadığı olumlu role özel bir önem göstermekte, kadın işgücüne katılım oranı ile ekonomik büyüme arasında U şekilli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada kadın işgücüne katılım oranı ile ekonomik büyüme arasındaki U şekilli ilişkinin varlığı OECD ve Dünya Bankası'nın 2000 ile 2012 yılları arasındaki döneme ait verileri kullanılarak 34 OECD ülkesi için eş bütünleşme (cointegration) varsayımı altında heterojen (heterogeneous) panel veri tahminleri ile kanıtlanmıştır. Söz konusu ilişkinin maliye politikası bağlantısını kurabilmek açısından vergi yükü ve mali serbestlik değişkenleri kullanılarak yapılan tahminler sonucunda kadın işgücüne katılım oranı ile mali serbestlik arasında pozitif, işgücü maliyeti üzerindeki vergi yükü ile negatif bir ilişki bulunmuştur. Bu bakımdan ekonomide makro bazda mali serbestliğin artırılması, mikro bazda ise kadın girişimciliğinin desteklenmesi ile işgücü maliyetleri üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve bunların istihdam politikası haline getirilmesi kadınların işgücüne katılımını arttırarak ekonomik kalkınmayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Comprising about one half of the world population, women's contributions to economic activities and growth lag behind this potential in creating serious macroeconomic consequences. The economic and social literature give a particular importance to positive effect of female labor force and gender equality on economic development and also assert that there is an U-shaped relationship between female labor force participation rates and the economic growth. In this study, the presence of U shaped relationship between female labor force participation rate and economic growth is proven by heterogeneous panel data estimates under the assumption of cointegration for 34 OECD countries using OECD and World Bank data sets between 2000 and 2012. As a result of estimations, made using the tax burden and the fiscal freedom variables in order to establish the connection of the fiscal policy, found a positive relation between female labor force participation rate and fiscal freedom and a negative relation with the tax burden on the labor cost. In this regard, increasing fiscal freedom in the economy at macro scale, supporting women entrepreneurship and reducing tax burden on labor cost at micro scale and making all these an employment policy will ensure the economic development by increasing female participation in the labor force.