The representation of split selves in contemporary Irish Drama: Schizoanalytical readings of Brian Friel's Philadelphia, Here I Come!, Frank McGuinness's Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme and Marina Carr's Woman and Scarecrow
Çağdaş İrlanda tiyatrosunda bölünmüş kişilik temsilleri: Brian Friel'ın Ver Elini Yeni Dünya, Frank Mcguinness'in Somme'a Doğru İlerleyen Ulster'in Evlatlarına Bak ve Marina Carr'ın Kadın ve Korkuluk oyunlarına dair şizoanalitik bir okuma
- Tez No: 750753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT SÜMBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İngiltere'nin İrlanda'da yıllar süren sömürgeciliği sonrasında İrlanda halkı bağımsızlığını ilan etmek ve sömürgeciliğin boyunduruğundan kurtulmak isterken, kendilerini, İrlanda toplumunu şekillendiren sosyal kurumların baskısı altında bulmuştur. Bu süreç içerisinde, devlet, aile, din, cinsiyet ve sosyal sınıf gibi köklü kurumlar, İrlanda'da sosyal değerler üzerine kurularak toplumu şekillendiren baskıcı bir rol haline gelmiştir. Sömürgeciliğin yıkıcı etkisinden henüz kurtulamamışken, kendi toplumlarında böylesine bir sosyal baskı ile karşılaşan İrlanda halkı ciddi bir kimlik sorunu yaşamaya başlamıştır. Sosyal kurumların uygulamış olduğu bu psikolojik baskı sonucunda ise İrlandalılar kimliklerini sosyal ve öz kimlik olarak ikiye ayırarak toplumda kabul görmeyi amaçlamışlardır. Bu noktada, sosyal kimlikleri toplumun onlardan beklentilerini karşılarken öz kimlikleri ise bireylerin gerçek benliklerini, duygularını ve düşüncelerini dışa vurdukları kimlikleri haline gelmiştir. Bu tez, Brian Friel'ın Philadelphia, Here I Come!, Frank McGuinness'in Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme ve Marina Carr'ın Woman and Scarecrow adlı oyunları özelinde İrlanda toplumundaki tabulaşmış aile, milliyetçilik, cinsiyet ve sosyal sınıf konularını ele alarak, bu oyunlardaki üç ana karakterin kişilik bölünmelerini Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin şizoanaliz kuramı açısından inceleyecektir. Şizoanaliz kuramı bireylerin sosyal ve öz benliği olarak ikiye bölünmesini mental bir rahatsızlığın ötesinde sosyal ve politik baskılardan bir kaçış yolu olarak ele almaktadır. Bunun yanı sıra, bu kuram kişilik bölünmesini ya da daha genel anlamda şizofreniyi, bireylerin baskılardan uzaklaşmayı başarması ve bastırılmış arzularını dışa vurup gerçekleştirmesi olarak ele alır. Bu tezde, oyunlardaki ana karakterler Gareth O'Donnell, Kenneth Pyper ve Woman'ın yaşadıkları kişilik bölünmesi ve toplumda dışa vuramadıkları ikinci şahsiyetleriyle birlikte sahnede belirmesi, psikiyatrik ve klinik bağlamından soyutlanarak Deleuze ve Guattari'nin ileri sürdüğü gibi toplumsal, kültürel ve politik kurumlar tarafından onlara dayatılan kuralları reddetmelerinin ve kendilerini toplumsal baskılardan özgür kılmaya çalışmalarının bir sonucu olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
While the Irish struggled to liberate themselves from the oppression of their colonizer, England, and claim their independence, Irish people found themselves entrapped within the social structures —institutions— of Irish society. These institutions such as family, church, state, gender and social class set the rules for proper conduct for Irish people. In the face of such impositions and societal assertiveness, Irish people experienced an 'identity crisis' splitting their selves into two as their true self, whom they reveal to no one but themselves; and their social self, who is conformist and submissive, in order to align with the salient social identities. However, all the characters dealt with in this thesis – Gareth O'Donnell, Kenneth Pyper and Woman – attempt to disavow the rules and laws of these institutions to preserve their identities. These characters, in Brian Friel's Philadelphia, Here I Come!, Frank McGuinness's Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme and Marina Carr's Woman and Scarecrow, experience a splitting of the self and appear on the stage with their defying the power wielded by the institutions so as not to be cornered by their rules and laws. This thesis, by dealing with taboo subjects such as family, nationalism, gender and social class in Irish society as reflected in Brian Friel's Philadelphia, Here I Come!, Frank McGuinness's Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme and Marina Carr's Woman and Scarecrow, will examine the split selves of the three main characters in these plays with regards to Gilles Deleuze and Felix Guattari's theory of schizoanalysis. The theory of schizoanalysis regards the notion of 'split self' into social and self-identity as an escape from social and political pressures rather than a mental illness. In addition, this theory considers 'split self', or 'schizophrenia' in a more general sense, as individuals' ability to escape from oppression and to externalise and realise their suppressed desires. In this thesis, the main characters' splitting and their appearance on the stage alongside their split selves that they cannot reveal in the society will be analysed independently of their psychiatric and clinical context, but as a result of the characters' defying the rules imposed on them by social, cultural and political institutions and their attempt to emancipate themselves from social oppression as Deleuze and Guattari put forward.