Sebastian Barry's critical revisiting of women's representation in anti-colonial nationalist narratives: On Canaan's Side and the Secret Scripture
Sebastian Barry'nin on Canaan's Side ve the Secret Scripture romanlarında sömürgecilik-karşıtı milliyetçi anlatıların kadınları temsiline eleştirel yaklaşım
- Tez No: 736774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Britanya'ya karşı sömürgecilik karşıtı mücadele sırasında ve sonrasında İrlanda'da sosyal ve politik olarak ötekileştirilenlerin deneyimi, Sebastian Barry'nin kurmaca eserlerinde değinilen en temel meselelerden biridir. Bu konu Protestan, Katolik, Birlikçi veya Cumhuriyetçi olmak gibi dini ve siyasi kimlikler ile“İrlandalılık”ulusal kimliği meselelerini de beraberinde getirmektedir. Bu tezin amacı, Barry'nin yazını üzerine yapılan araştırmalara, özellikle de On Canaan's Side (2011) ve The Secret Scripture (2008) adlı romanlara dair yapılan araştırmalara katkıda bulunmak, ve bu metinlerin İrlanda yakın tarihinde sosyal ve politik olarak ötekileştirilmiş olanlara sömürgecilik-sonrası ve feminist bir perspektiften yaklaştığının altını çizmektir. Her iki romanda da öykü İrlanda'nın yirminci yüzyılın ilk yarısındaki sömürgecilik-karşıtı ulus inşası sürecinde sosyal ve politik olarak dışlanmış kadın anlatıcılar tarafından geriye dönük olarak anlatılır. Bu çalışmada öne sürülen düşünce, söz konusu romanların İrlanda tarihinin sömürgecilik-karşıtı milliyetçi dönemine sömürgecilik-sonrası bir yaklaşım sergilediği; hakim milliyetçi tarihin alternatif bir okumasını sunarak, toplumsal olarak ötekileştirilmiş kadın karakterlerin yazdığı bireysel tarih yazıları/“küçük anlatılar”aracılığıyla İrlanda'daki milliyetçi tarih yazımına ve milliyetçi pratikleri homojenleştirmeye yönelik eleştirel bir tavır sergilediğidir.
Özet (Çeviri)
The experience of the socially- and politically-marginalized in Ireland during the anti-colonial struggle against Britain and its aftermath emerges as a major concern in Sebastian Barry's works of fiction. This entails an ongoing exploration in his work of the question of the national identity of“Irishness,”religious and political identities such as being Protestant, Catholic, Unionist or Republican. The aim of this thesis is to contribute to the scholarship on Barry's fiction, particularly, the research on his postcolonial approach to and concern with the treatment and representation of the socially- and politically-marginalized in Irish history in On Canaan's Side (2011)and The Secret Scripture (2008). Both novels feature outcast women narrators who Retrospectively give an account of their lives against the background of Irish history, particularly during Ireland's anti-colonial nation-building process in the first half of the twentieth century. It will be argued that in these novels Barry adopts a postcolonial and feminist approach to the anti-colonial nationalist era of Irish history and displays a critical attitude toward nationalist history-writing and homogenizing nationalist practices in Ireland by offering an alternative reading of anti-colonial nationalist history through individual historiographies/“petit narratives”written by socially-marginalized female characters.