Otomatik vites kutularının incelenmesi
  1. Tez No: 46931
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Otomotiv sanayindeki rekabet, otomobil teknolojisinde devamlı bir yenileşmeyi gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla bu da otomobil sürüş konforuna yansımaktadır. Bu araştırmada literatürlerde yeterli kadar kaynak bulunmayan otomatik vites kutuları ndelenmiştir. Ayrıca çeşitli tip otomatik vites kutuları üzerine yapılan pratik çalışmalarda edinilen tecrübelere kısmen yer verilmiştir. Birinci bölümde otomatik dişli kutusu kavramının iyi anlaşılması açısından düz vites kutuları ile karşılaştırmalar ve sınıflandırmalar yapılmıştır. ikinci bölümde otomatik vites kutularının temel elemanları teker teker, çalışmaları, verimleri tablolar ve grafiklerle dataya inilerek Melenmiştir. Bu teorik çalışmalar süresince çeşitli tip otomatik vites kutulu araçlar ve üzerinde yapılan pratik çalışmalara elde edilen bir takım iyileştirme hipotezlerine sonuç kısmında yer verilmiştir. Bu kaynakta ele alman otomatik vites kutusu elemanları geneEeştirilmiştir.Bir çok farklı marka otomobilde vites dişli oranları, planet mekanizma elemanlarının yerleştiril- mesindeki küçük farklılıkların dışmda temel fonksiyonları aşağı yukarı aynıdır. Bu çalışmanın, otomatik vites kuruları konusundaki bilgi ihtiyacını karşılayacak bir kaynak olacağı kanısındayım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rivaMty in field of automotive pushes the technologies to the innovations so that this reflects the driving comfortibility. In this study, automatic transmissions which is subject not enough literature have not been written on is examined. On the other hand, it is given a place for the experiences by working on several type of automatic transmissions. In the first section of this study, the classifications and the comparision of the automatic transmissions to manual transmissions are done in order to get the conscept of automatic transmissons well understood. In the second section,the functional and structural research of automatic transmission component are examined in detail by giving some tables and graphics. As a result, due to different partical researches on five different type of automatic transmissions, a few hypotheses are obtained and these took place at the end. The components of automatic transmassions are generalized, in generally all kind of automatic transmissions are the same in functionally apart from little differences in planatary gear structure and gear ratios. As it is seen, that book can be a good source for those people requiring information on automotive transmission.