Antepli Aynî Dîvânı'nda toplumsal hayat
Social life in Antepli Aynî's Dîvân
  1. Tez No: 469309
  2. Yazar: AYŞE ZEHİR MACAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, XVIII. yüzyılın ikinci yarısı ve XIX. yüzyılın ilk yarısı gibi özellikle siyasi, askeri alanlarda ciddi reformların yapıldığı ve hayata geçirilen bu modernleşme çalışmaları neticesinde toplumda zihniyet çözülmelerinin yaşandığı bir dönemde yaşayan Antepli Aynî'nin Dîvân'ı toplumsal hayat bağlamında incelenmeye çalışılmıştır. Birçok farklı nazım şeklinin yer aldığı ve toplamda 827 manzumeden oluşan dîvânda 522 tarih kıt'asının bulunması bu eserin seçiminde belirleyici bir diğer unsur olmuştur. Kültür tarihinin çeşitli yönlerine ışık tutabilen tarih kıt'aları başta olmak üzere dîvândaki tüm manzumeler taranmıştır. Taramalar sonucunda elde edilen edebî malzemeden hareketle devlet yapılanması, şenlik, eğlence, oyun, ritüeller, yemek kültürü, giyim-kuşam kültürü, müzik, mimari gibi toplumsal hayatla iç içe olan birçok unsura ulaşılmıştır. Tarih manzumelerinin büyük bir kısmının mimari ile ilgili olması bu bölüm üzerinde yoğunlaşmayı gerekli kılmıştır. Tüm bu edebî malzemelerin daha doğru yorumlanabilmesi amacıyla tarih, sanat tarihi, sosyoloji, halkbilimi, musiki, mimari gibi yan disiplinlerin verilerine başvurulmuştur. Anahtar Sözcükler Şiir, toplumsal hayat, kültür tarihi
Özet (Çeviri)
In this study, Antepli Ayni's Divan has been explained in the context of social life in the second half of 18th century and the first period of the 19th century when serious reforms were made especially in political and military fields and as a result of these modernization studies, mentally disintegration in society was occurred. There are many different forms of verse and 522 isopsephic poems in Divan which consists of 827 poems in total has become a decisive factor in the selection of this work. All poems in the Divan, especially isopsephic poems which could throw light on various aspects of the history of culture were scanned. As a result of screenings, many elements that are intertwined with social life such as state structuring, festivals, entertainment, games, food culture, clothing culture, music, architecture have been reached. As isopsephic poems are mostly related to architecture, it is necessary to major on this part. In order to be able to interpret all these literary materials more correctly, the data of the other disciplines such as history, art history, sociology, folklore, music, architecture were used. Keywords Poetry, social life, history of culture