Yeni rejimlerin eski tarihi: Türkiye Cumhuriyeti'nde bir meşrulaştırma ve eleştiri aracı olarak Osmanlı kesitleri
The old histories of new regimes: The Ottoman Empire as a tool for legitimizing and criticizing in the Turkish Republic
  1. Tez No: 469308
  2. Yazar: DOĞAN CAN AKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, siyasetin ve siyasetçilerin tarihi ve tarihçileri nasıl etkiledikleriyle onlardan nasıl etkilendikleri tartışılmıştır. Bunun için ilk olarak siyasetin ve tarihin ilişkisi için kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci olarak siyaset ve tarihin birbirine olan etkileri için üç farklı tema önerilmiştir. Üçüncü olarak da Yugoslavya sonrası dönemde Bosna-Hersek, Osmanlı sonrası bağımsız Yunanistan, Faşist İtalya ve Sovyet Rusya örnekleri belirtilen temalarla incelenmiştir. Dördüncü olarak da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede Türkiye Cumhuriyeti'ne bakanlık, başbakanlık ve cumhurbaşkanlık eden ve aynı zamanda yazılı eser bırakan kişilerin Osmanlı imparatorluğu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve Türk basınında yaptıkları söylemler ve ders kitapları gibi dolaylı olarak etkiledikleri alanlar bu temalar ışığında konu edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlarının, Başbakanlarının ve bakanlarının Osmanlı imparatorluğu hakkındaki söylemlerinin dönemlere göre nasıl şekillendiği, bu söylemlerin neden ve nasıl ortaya çıktıkları ve bu söylemlerin etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the influences of politics and politicians' upon the history and historians and historians' influences to politics and politicians were discussed. For this thesis, firstly a short introduction about the relationship between politics and history were written. Secondly, in order to examine the relationship between politics and history, three themes were designed. Thirdly, Bosnia-Herzegovina, Greece, Fascist Italy and the Soviet Union were examined as examples. Fourthly, the discourses of Turkish politicians (In this thesis, the official definition of politician is a cabinet officer or president who has written political and theoretical material) at Turkish Great National Assembly and Turkish press throughout the foundation of the Turkish Republic to recent times, were considered. Also, their influences to textbooks were noted. In this study, it would be discussed that how the discourses of Turkish presidents', prime ministers' and ministers' about the Ottoman empire were shaped, how these discourses were occurred and these discourses' influences.