Makasidu'ş-Şeria fi fikhi's-sucun ve's-sucena
Hapis ve mahpuslar ile ilgili hükümlerde Makasidu'ş-Şeria
- Tez No: 469322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK HABERGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Suçlunun yaşadığı çevreden alıkonulması ve ıslahevine gönderilmesi, hapis sebebi her ne olursa olsun sosyal değerlerinin, duygularının, insani hislerinin ve kişisel haklarının muhafazası ile birlikte eğitilmesi ve üretken hale getirilmesi, suçlunun hapsedilmesi hususunda makasıdü'ş şeria'nın en önemlilerindendir. Aynı şekilde toplumun muhafazası ve suçluların kötülüklerinden, zorbaların zulmünden korunması, hak ve emanetlerin gerçek sahiplerine iade edilmesi, insanlar arasında güven ve barışın tesis edilmesi de makasıdü'ş şeria'dandır. Bu sebepten ötürü İslam hapis cezasını meşru kılmıştır. Hapishanelere, çeşitlerine ve çevresine itina gösterilmiştir. Nitekim Rasulullah (sa) mescitte ve evlerde hapis cezasını uygulamıştır. Ashabı ve onlara tabi olanlar ise suçlarının ve davalarının farklılıklarına rağmen mahkûmların haklarının gözetilmesi ve ihtiyaçlarının temin edilmesi için zorunlu hizmetleri sağlayarak hapishanelerde makasıdü'ş şeria'ya uygun muamelelerde bulunmuşlardır. Hapsetmenin cezalandırma, tedbir alma, töhmet, şantaj… vb. çeşitleri bulunmaktadır. Makasıdü'ş şeria ve İslam gölgesindeki hapishaneler ile Rum, Pers gibi diğer kadim milletlerin hapishaneleri arasında büyük bir fark tezahür etmektedir. İlkinde mahkûmun onuru muhafaza edilmiş, özgürlük hakkı gözetilmiş, yiyecek, içecek, giyecek, temizlik ve eğitim gibi hayati ihtiyaçları karşılanmıştır. Diğerinde ise eziyet ve infaz için özel yerler ayrılmış ve bununla da kalmayarak mahkûmların çektikleri acılardan haz duyulmuştur. Serbest kalabilmek için yaptıklarından pişmanlık duyarak eğitime, ıslaha, irşada ve nasihatlere boyun eğen, topluma bir fayda sunma ve toplumdan zararı def etmek adına bir pay sahibi olabilmek için kendilerini hazırlayan suçluların bulunduğu makasıdü'ş şeria'ya uygun hapishaneler ile beşeri kanunlara dayalı, kanunların belirlenmiş süreler ile ne durumda olduklarına bakılmaksızın mahkûmlara uygulandığı modern hapishaneler arasındaki farkta olduğu gibi. Şöyle ki modern hapishanelerde, yaptıklarından pişmanlık duyup akıllanan ve hala bir türlü düzelmeyip suç işlemede ısrarcı olan kimseler eşit konumdadır. Ve suçlu kimse hapis süresi bitmeden serbest bırakılmaz. Önceki asırlarda ve günümüzde bazı Müslüman hükümdarlar tarafından hak ihlalleri yapılmıştır. Fakat bu davranışlar insanlığın sorunlarını çözme noktasında İslam Dini'nin metodunu yansıtmamaktadır. Bilakis kolaylık dininin maksatlarını aşmaktadır. Nebi'nin (sa) ve ona tabi olan Hulefa-i Raşidin'in mahkûmlara ve esirlere karşı teamülleri ise, kişi ve toplum hayatında makasıdü'ş şeria'ya bağlılık açısından örnek bir metot olarak kalacaktır.
Özet (Çeviri)
The legitimate purposes of prisons and prisoners : One of the most important purposes of Shariaa in the prison of the offender is his isolation from his surroundings, and put him in a reformed environment, to discipline him and refomed him to be qualified to work with the right product with maintaining of his social values, feelings of humanity and preserving his personal rights with varied causes of imprisonment. ISLAM began imprisonment, prisons, types, places and its environments , the prophet ( peace and bleesing of ALLAH be upon him), and his companions those who followed him with charity they took the prisons in accordance with the legitimate objectives of providing the necessary facilities for care of prisoners , securing their needs for all their crimes and issues. The vast difference between the prison under ISLAM and purposes of shariaa is reflected in it which preserves the diginity of prisoner and gurantees the right to freedom and the necessities of life from food, drink, clothing, hygiene and education..... etc. If you compare this among the prisons of other nations of ancient Persians,Romans and others,where they made prisins and environment of tourture and murder and dlights in the pain of prisoners their screams of tormentors. As we see the difference betwern the purposes of Shariaa in the imprisonment of criminals and insurgents who are subject to rehabilitation and training and guidance and advise to be released as soon as they represnt good behavior in life and their willingness to contribute to benefit of society. And contemporary prisons which are subject to the laws of status and human regulations, the laws are applied to prisoners with in the time limits specified by the law with absence of prisoners condition .where the good and the corrupt are equal to the sin , there have been abuses by some Muslim rulers in previous and later periods, but they do not represent the approach of ISLAM in the treatment of human souls, and even exceed the purposes of law of tolerance.Here is the action of prophet ( Peace and Blessing of ALLAH be up on him) and those who follow him from behind in dealing with prisoners and prrisons remains the best approach in the commitment of legitimate purposes in the life of individuals and society..