İşletmelerde girişimcilik eğiliminin iç girişimcilik uygulamalarına etkisi: Turizm sektöründe bir uygulama
The effect of entrepreneurship orientation on intrapreneurship applications in businesses: An application in tourism sector
  1. Tez No: 469321
  2. Yazar: KÖKSAL KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAHRAMAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzdeki rekabet koşullarında işletmelerin devamlılığını sağlayabilmesi, rakipleriyle rekabet edebilmesi, müşteri istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmesi ile ilgili olarak girişimciliğin büyük öneme sahip olduğu bilinmektedir. İşletmelerin girişimci bakış açısına sahip bir vizyon belirlemeleri oldukça önemli bir durumdur. Buna ek olarak, işletmedeki yönetici ya da çalışanların birlikte bu girişimci bakış açısına sahip vizyonu benimsemesi gerekmektedir. Temelde girişimcilik kavramından türetilen girişimcilik eğilimi ve iç girişimcilik kavramlarının bir birleri ile etkileşimi bu araştırmanın temel konusu olmuştur. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı olarak işletmelerde girişimcilik eğiliminin iç girişimciliğe etkisinin araştırılması belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında beş boyuttan oluşan girişimcilik eğilimi kavramının tek boyut halinde ölçülen iç girişimcilik kavramına ne derecede etki ettikleri araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda girişimcilik eğilimi boyutlarından Risk Alma, Özerklik ve Yenilikçiliğin iç girişimcilik uygulamaları üzerinde anlamlı bir şekilde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca girişimcilik eğilimi boyutlarından Proaktiflik ve Rekabetçi Saldırganlığın iç girişimcilik uygulamaları üzerinde etkili olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that entrepreneurship has a great prospect of being able to provide the continuity of businesses, compete with competitors, meet customer demands and needs in today's competitive conditions. Establishing a vision with an entrepreneurial perspective is a very important situation. In addition, managers or employees in the business must embrace the vision of this entrepreneurial outlook. The entrepreneurial orientation derived mainly from the concept of intrapreneurship and the interaction with some of the concepts of intrapreneurship have been the main theme of this research. In this context, the main purpose of the research is to investigate the effect of entrepreneurial orientation on intrapreneurship in enterprises. Survey technique was used as data collection method in the survey. Within the scope of the research, the effect of the concept of entrepreneurial orientatiton, which consists of five dimensions, on the concept of intrapreneurship measured in one dimension was investigated. As a result of the analyzes made, it was concluded that Risk Taking, Autonomy and Innovation dimensions of entrepreneurial orientation dimensions have a significant effect on intrapreneurship applications. In addition, Proactivity and Competitive Aggressiveness have not been found to have an impact on intrapreneurship applications.