İnovatif bir düşünce olarak solar sistemlerin yerel işletmelerde kullanımı: Safranbolu turizm ulaştırma işletmeleri üzerine bir araştırma
Using solar systems in local enterprises as an innovative thoughts: A research on Safranbolu tourism transportation enterprises
- Tez No: 469327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnovatif çalışma ile üzerinde çalışacağımız ürün modelleri işletmemizi ayakta tutacak ve rakiplerimize fark atmamızı sağlayacaktır. Verimlilik ve İnovasyon sayesinde hammaddeye sahip olmak yerine bilgi sayesinde hammaddeyi üretime dönüştürmek işletmeleri ayakta tutmaktadır. Gelişmişliğin ölçüsü çok enerji tüketerek üretim yapmak değil az enerjiyle daha fazla üretim yapmaktır. Gelişen teknolojileri takip ederek yeni yönetim birimleri kurmak ve işletme yapıları üzerinde düzenleme yaparak yeni anlayış ve yeni fikirlerin hakim kılınması ürün maliyetlerinin düşmesine yardımcı olacağından yenilikçi düşüncelerin önünüde açacaktır. İnovasyon işletmelere sadece yeni teknolojiler kazandırma süreci değildir. Aynı zamanda işletmelerin gelecekte yaşaması muhtemel sorunların çözümüne yönelik yeni yöntemler geliştirme sürecidir. Türkiye, hızla gelişen bir ülke olması nedeni enerji ihtiyacı da o nispette artış göstermektedir. Fakat Türkiye'nin enerji kaynakları dünya ile kıyaslandığı zaman o kadar fazla değildir. Türkiye'nin kendi öz kaynaklarını aktif şekilde kullanabilmesi için çok fazla bir yatırım yapması gerekmektedir. Enerji kaynakları günlük yaşamamızın bir parçası olup aynı zamanda üretim yapabilmemiz için üretim kaynaklarının başında gelir. Bu nedenle yöneticiler toplumun enerji ihtiyacının karşılanması için mutlak çözümler getirmesi ve ileriye yönelik olarak uzun vadeli enerji politikaları üretmeleri gerekir. Güneş enerjisi işletmelerin dışarıya bağımlı olmadan direk olarak bu enerjiyi kullanmalarına imkan vermektedir. Güneşten elde edilen enerjinin kullanılması işletmeler üzerinde çok büyük bir etki yaparak maliyetlerin azaltılması yönünde olumlu katkılar yapacaktır. Türkiye en fazla enerji ihtiyacını doğal gazdan karşılayan ülkelerin başında gelmektedir. Doğal gazdan sonra kömür, petrol ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları gelmektedir. Türkiye tüketmiş olduğu temel enerji kaynakları noktasında tamamen dışa bağımlı bir ülkedir. Canlı varlığının en temel taşı olan Güneş sistemi yaşam üzerinde direk etkili olan tek unsurdur. Güneşin olmadığı bir sistemde hayattan bahsetmek mümkün değildir. Solar sistemler, güneşten gelerek çarpan ışınları enerjiye dönüştüren ve silisyum maddesinden yapılan kristal bir yapıdır. Solar panellerin çalışma prensibi güneşten gelen ışınların elektrik enerjisine dönüşmesiyle oluşan bir sistemden oluşur. Solar sistemler, elektrik enerjisin olmadığı yerler için düşünülmüş olsa da günümüzde artık bu anlayış yavaş yavaş değişmektedir. Birçok ülke enerji ihtiyacını artık solar sistemlerden karşılamak için devasa projeler üretmektedir. Solar enerji sistemleri günlük hayatımızın birçok evresinde kullanılmaktadır. Solar sistemleri hayatımızda kullanmak için farklı yöntemlerle çok değişik şekilde planlama yaparak enerji üretebiliriz. Şehirde binaların çatılarına koyarak evde kullanabileceğimiz elektriği üretmekten tutunda yaylalarda ve elektriğin olmadığı kamp alanlarında farklı şekillerde tasarladığımız paneller ile elektrik ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Turizm, insanların bir yerden bir yere seyahat etmeleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Turizm demek seyahat demektir. Bu nedenle turizmin gelişmesi ulaştırma hizmetlerine doğrudan bağlıdır. Ulaştırma hizmetlerindeki gelişmeler turizm üzerinde olumlu etkiler yapacak ve turizmin cazibesi daha da artacaktır. Bu nedenle turizm işletmelerinde ulaştırma maliyetlerinin düşük olması işletmelere dolaylı yönden ekonomik kazanç sağlayacaktır. Bu çalışmada, inovatif düşünce ışığında solar sistemler incelenmiş olup, seyahat edenlerin işletmelerden talep ettikleri ulaştırma araçların işletmelere olan maliyetini düşürmek amacıyla elektrikli araçlar solar sistemlerle entegre edilerek ulaştırmada ve birçok alanda kullanılması amaç edinilmiştir. Türkiye yenilebilir enerji konusunda çok hızlı adımlar atmak zorundadır. İnovatif çalışmalar yaparak yeni teknolojiler ışığında geliştirilen uygulamaları işletmeler başta olmak üzere günlük hayatın her evresine sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
When we work with innovative work, we will keep our product models running and make a difference to our competitors. Thanks to productivity and innovation, it is up to enterprises to convert raw materials to produce through information instead of having raw materials. The size of your development is not producing by consuming a lot of energy but producing more with less energy. By following the developing technologies and establishing new management units and arranging business operations, new understanding and new ideas will be made to dominate and it will help to decrease the product costs and will open in front of innovative ideas. Innovation is not just a process of bringing new technologies to businesses. At the same time, it is the process of developing new methods for the solution of possible future problems of businesses. Energy and Renewable Energy Turkey is a rapidly developing country, and the demand for energy is increasing in proportion. But Turkey's energy resources are not so much compared to the world. Turkey needs to invest a lot in order to use its own resources in an active way. Energy sources are a part of our daily life and at the same time we are able to produce at the beginning of production resources. For this reason, managers need to provide absolute solutions to meet the community's energy needs and to produce long-term energy policies for the future. It is imperative that solar energy companies use this energy directly without being dependent on the outside. The use of solar energy will have a huge impact on businesses and will make positive contributions to reducing costs. Turkey is one of the countries that meet the most energy need from natural gas. After natural gas, coal, oil and other renewable energy sources are coming. Turkey is a completely outsider country at the point of the main energy sources that it consumes. The solar system, the cornerstone of living beings, is the only element that directly influences life. It is not possible to talk about hayat in a system that has not been sunshine. Solar systems are a crystal structure made of silicon material that converts solar radiation into solar energy. The working principle of solar batteries consists of a system formed by the conversion of sunlight into electric energy. Although solar systems are thought of as places where there is no electricity, now this understanding is changing slowly. Many countries now produce huge projects to meet their energy needs from solar systems. Solar energy systems are used in many aspects of our daily life. In order to use solar systems in our lives, we can produce energy by planning different ways with different methods. We can meet the need of electricity by using the panels we designed in different shapes in the campgrounds where there is no electricity and in the spring in order to produce electricity we can use at home by putting on the roofs of the buildings in the city. Tourism has emerged as a result of people traveling from one place to another. Tourism means travel. For this reason tourism development is directly linked to transportation services. Developments in transportation services will have a positive effect on tourism and the attractiveness of tourism will increase. For this reason, low transportation costs in tourism enterprises will provide economic benefits indirectly to the enterprises. In this study, solar systems are examined in innovative thinking light and it is aimed that transportation is integrated with solar systems to reduce the cost of the transportation vehicles demanded by the operators from the enterprises and to use many subcategories. Turkey has to take very fast steps in renewable energy. Innovative studies and applications developed in the light of new technologies should be presented to every phase of everyday life, especially to the enterprises.