Türkiye'de çokkültürlülük bağlamında Müslüman azınlıklar: Laz örneği
Muslim minorities in Turkey within the context of multiculturalism : Sample of the Laz
  1. Tez No: 469328
  2. Yazar: AYŞE HİLAL TANIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KAKIŞIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de çokkültürcülük sürecinin Müslüman azınlıklar olan Lazlar üzerindeki etkisini incelemektedir. Ülkemizde uygulanan çokkültürcülük politikaları hem dinsel hem de etnik azınlıklar üzerinde belli oranda etkili olmuştur. Literatür taraması ve yapılan röportajlar eşliğinde tamamlanan bu tez Lazların geçmişte kendi kültürlerini yaşamadaki zorluklarına değinirken son yirmi yıldır gelişen çokkültürücülük hareketlerini de anlatmaktadır. Diğer yandan Lazların diğer azınlıklara göre çokkültürücülük çalışmalarından yeterince faydalanmadığını da savunmakta bu durumun düzeltilebilmesi için de öneriler sunmaktadır. Lazların tarihsel gelişimi çerçevesinde azınlık haklarının uygulanması, bu hakların Osmanlı İmparatorluğu'ndan başlayarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve günümüzdeki etkililiği, diğer azınlıklarla Lazlar karşılaştırılarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effects of multiculturalist processes in Turkey on the Laz who are Muslim ethnic minority. Multiculturalist policies carried out in Turkish Republic have had an impact upon both religious and ethnic minorities to some extent. As this thesis discussed with literature review and interview refers to the difficulties that the Laz had in the previous years, it also explains the multiculturalist movements improved in the last twenty years. On the other hand, it justifies that compared to the other minorties, the Laz have not been able to benefit from multiculturalist progress sufficiently and puts forward a proposal to be able to enhance this situation. In the frame of the Laz's historical improvement application of minority rights, the effectiveness of these rights starting from Ottoman Empire, establishment of Turkish Republic until today are tried to be examined by comparing to the other minorities.