Political and economic situation in Libya before and after 17th february revolution
17 Şubat Devrimi öncesi ve sonrasında Libya'da politik ve ekonomik durum
- Tez No: 469329
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SANEM YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın ana konusu, 17 Şubat 2011 tarihli devrim öncesinde ve sonrasında Libya'daki durumun karşılaştırılmasıdır. Araştırma, Libya Krallığı'nın başlangıcından bu yana Kaddafi rejimi ile rejimin düşmesinden bugüne kadar geçen süredeki politik olayları ele almaktadır. Araştırmanın sonucunda Libya'daki ekonomik ve askeri kaynaklarda başlangıcından bu yana gelişme kaydedilmediği ancak Libya halkının daha daha önce hiç olmadığı kadar konuşma özgürlüğüne sahip olduğu söylenebilir. Bununla birlikte şu anda Libya'daki otoritenin oldukça kırılgan olduğu ve silahlı militanların neden olduğu güvenlik problemini çözemediği söylenebilir. Libya'nın sorunları, güvenlik durumu, iç durum, bölgesel durum ve sosyal durum da dâhil olmak üzere dört eksende yoğunlaşmıştır. Son yıllarda yürütülen Libya'daki ulusal uzlaşma girişimleri, katılımcı tarafların daha fazla pişmanlığa ve sabotaja neden olan sığ görüşlerinden dolayı ulusal diyaloğun tıkandığı daha önceki ulusal uzlaşı konferansı da dahil olmak üzere başarısız olmuştur.
Özet (Çeviri)
The comparison of the situation in Libya before and after the revolution of 17th February, 2011 will be the main topic of this research. The research includes the full information that shows what Libya had gone through, since the beginning of the kingdom of Libya through Gaddafi's regime until the governments that ruled Libya after the fall of the regime to the current government. The result of the study is that there was no improvement in the economic or military sources in Libya since the beginning only in the near previous years the people of Libya had the freedom of speech, not like before in Gaddafi's era where no one was able to express anything that they think about either good or bad for the country. However, currently, the authority in Libya is fragile and cannot control the security situation in front of the armed militias when currently anyone can make any crime without fear of punishment. The suffering of Libya is concentrated on four axes including the security situation, internal situation, regional situation and social situation. The social situation is considered one of the most important situations according to the case of the disintegration and tearing apart of Libya at the present time. All attempts of national reconciliations in Libya are failed during the last years including the national recompilation conference that held in previous time which did not witness any progress on the national dialogue because of the involved parties adopted narrow orientations lead to more of repentance and sabotage .