Birinci Dünya Harbi'nde Suriye Filistin cephesi
Syria Palestinian front in World War I
  1. Tez No: 469332
  2. Yazar: SÜMEYYE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Birinci Dünya Savaşı'nın arka planında, XIX. yüzyılın Avrupa merkezli siyasi, iktisadi ve sosyal dinamikleri bulunmaktadır. Bu savaş, dünyaya hâkim olma mücadelesiyle tohumlarını günümüze ulaştıran yıkımı meydana getirmiştir. Sina Filistin cephesi Birinci Kanal Harekâtı ile açılmıştır. Britanya, Fransa'daki Batı Cephesi'nden sonra en çok askerini burada konuşlandırmıştır. Tamamen Almanların istek ve çıkarları doğrultusunda 1915 ve 1916 Kanal Harekâtlarının başarısızlığı ile İngilizler Filistin'e dayanmıştır. Bu başarısızlıktan cesaretlenen İngilizler, Mart ve Nisan 1917'de iki kez Gazze'ye saldırıda bulunmuş ve geri püskürtülmüştür. Bu kez İngilizler, General Edmund Allenby komutasında eşsiz bir hazırlık ardından 7 Kasım 1917'de Gazze'yi ele geçirerek Filistin'in batı kapısını açmıştır. İngilizlerin boş vaatlerine kanan Şerif Hüseyin, Arap İsyanı'nı başlatmıştır. Bu isyan Hicaz, Filistin, Ürdün ve Suriye'ye yayılmış, bol zayiatlı geri çekilişe neden olmuş ve savaşın kaybedilmesini tetiklemiştir. Bu yenilgiler zinciri neticesinde Suriye elden çıkmış, 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi imzalanmıştır. Ancak bu mütareke barışı getirememiş, hem Osmanlı Devleti tarihe karışmış hem de Ortadoğu'da hala devam eden kan ve gözyaşıyla beslenen cadı avı başlamıştır.
Özet (Çeviri)
At The background of World War I, is has politics, economics and social dynamics which are based an Europe-centered. This war occurs ruins of demolotion because of fighting to have a command of the World front of Sina Palestine is occured due to the First Channel operation. After West front in France, Britain makes their armies place there the most. As a result of failure of the Channel operations which are opened owing to requests and benefits of Germany Britain attacs to Palestine. Britain takes courage by these failures, on April and May, 1917, they attacs to Gaza city and they are repelled. At that time, Britain, after getting prepared very well by General Edmund Allenby, conquers Gaza city in1917 and gets the key of the west. Sherif Huseyin who is deceived by Britain starts the rebellion of Arabian. This not, speads to Palestine, Hejaz, Jordan, Syrıa and causes to retreat with plenty of causaltes. In the end, this riot sets of deceiving of the war. As a result of these failures, Syrıa is lost, in 30th October 1918, Mondros armistice agreement is signed. However this agreement doesn't bring about peace. Not only Ottoman Empire is collapsed but it stars to bloody war in Middle East which isstill continued.