2146 numaralı Safranbolu Şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu
Transcription of Safranbolu Court record numbered 2146
- Tez No: 469331
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 558
Özet
Tez konusu olarak çalıştığımız Safranbolu Şer'iyye Siciline ait 2146 numaralı defter H.1301-1310 (M.1884-1893) yıllarını kapsamakta olup, tamamen tereke kayıtlarından oluşmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, Safranbolu'nun tarihine yer verilirken, araştırmacılara yardımcı olmak amacıyla Osmanlı hukukunun genel yapısı, şer'iyye mahkemeleri, şer'iyye mahkemeleri görevlileri ve miras hukukundan da bahsedilmiştir. Birinci bölümde; şer'iyye sicillerinin tanımı, özellikleri, içeriği, önemi ve sicillerin içerdiği belgeler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; Safranbolu şer'iyye sicillerinin tam listesi verilirken, çalışmada izlenen yöntem ve sicilde yer alan belge ve dava türü ile dava özetleri bulunur. Üçüncü bölüm ise; 2146 numaralı Safranbolu şer'iyye sicilinin transkripsiyon metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis subject based on the 2146 numbered book of the Safranbolu sheria registry, which contains the year of H. 1301-1310 (M.1884-1893) and consists completely of haereditas registrations. The introduction part deals with the history of Safranbolu, also the general structure of the Ottoman law, the sheria courts, the officers of the sheria courts and the inheritance law to help the researchers. The first chapter emphasizes the definition, the features, the content, the importance and including certificates of the sheria registry. The second chapter points out a list of the Safranbolu sheria registry and the method followed for this thesis as well as the certificates included in the registry, the type of case and a summary of the cases. The third chapter involves the transcription text of the 2146 numbered Safranbolu sheria registry.