Ulupamir köyü Kırgızlarının göç süreci ve sosyo-kültürel gelişim tarihi
Migration process and socia-cultural development history of Kyrgyz Ulupamir village
  1. Tez No: 469341
  2. Yazar: AHMET KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YAKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Van ilinin Erciş ilçesin de yaşayan Ulupamirli Kırgız Türklerinin, tarihsel süreç içerisinde savaş, siyasi, iklim unsurlarının etkisiyle yaşadıkları zorunlu göçler ve 1982 yılında Türkiye'ye yapılan göç süreci tarihi bilgi ve belgelerle yapılan görüşmelerde teyit edilerek anlatılmıştır. Göç sürecinin yanı sıra Kırgız Türklerinin Türkiye'ye göç ettikten sonra, çevre kültürlerle olan etkileşimi, göçebelikten yerleşik düzene geçmenin kültüre etkisi, çevre halkla olan ilişkiler, yaşadıkları sorunlar, dernek faaliyetleri, aidiyet sorunu, eğitim, ekonomi, sağlık, müzik, mutfak, milli kıyafetler, cenaze ve defin işlemleri, düğün, el sanatları, yönetim şekli ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde Kırgız adı ve tarihi, Rusya'nın Afganistan politikası ve o bölgenin stratejik önemi, göç olgusu, Kırgızların Türkiye'ye göç süreci ve ikinci bölümde Ulupamirlilerin demografik toplumsal yapısı, üçüncü bölümde ise Ulupamirli Kırgızların sosyo-kültürel gelişimi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulupamir (or Great Pamir) is a village in Erçis district, Van city and mostly Kyrgyz who had to migrate because of war, political tension and climate. Aim of the study is to analyze Ulupamir community's forced migration to Turkey in 1982 and process of migration, Information obtained from oral evidence and face- to face was confirmed by comparison with other historical sources. Besides process of immigration, these topics will be discussed; their contact and interaction with other settled people after migration, effects of being nomadic and settled to culture, what kind of problems they faced after settling in Ulupamir, their activities, the iridentity issues, education, economy, healty, music, cuisine, traditional dresses, burial procedures, wedding ceremony and etc. In the first chapter of the thesis name and history of Kyrgyz has concerned, Russia's policy for Afghanistan and importance of the region strategically. Second part of the thesis, migration process of Ulupamir community's to Turkey. In the third part their demographic and social structure has been analysed; and thelastchapter, their socio-cultural development has been touched on.