Bir güncel sanat pratiği olarak fotoğraf
Photography as a contemporary art practice
  1. Tez No: 469356
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. EMİNE YILDIZ DOYRAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Sanat ve yaşam ayrılmaz iki kavramdır. Sanat, insanlığın varoluşundan günümüze hayatın vazgeçilmezlerinden birisidir. İnsanoğlu tarihi boyunca sanatla hep içi içe olmuş, bulduğu birçok malzemeyi kullanarak kendini ifade etmeye çalışmıştır. Sürekli bir malzeme arayışında olan sanat üreticisi, bilimsel gelişmeleri de çok yakından takip etmiştir. Sanatla ilgilenen birçok insanın bilimle de ilgilenmesinin nedenlerinden biride budur. Bu bağlamda özellikle endüstrileşme sonrası hız kazanan teknik ilerlemelerle birlikte sanat üretiminde kullanılan malzemelerde de büyük gelişmeler yaşanmıştır. Görsel sanatlar bağlamındaki en büyük gelişme belki de fotoğrafın bulunmasıdır. Kısa tarihi boyunca teknik bağlamda oldukça hızlı gelişim gösteren fotoğraf, sanat üretiminde kullanımı itibariyle de çok hızlı bir değişim/dönüşüm geçirmiştir. Bu çalışmada, fotoğrafın keşfedilmesinden günümüze kadar geçirdiği evreler, önemli dönemler dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Günümüz sanatında fotoğraf kullanım pratiklerinin oluşmasındaki süreç ve geldiği konum birçok kaynak taranarak, elde edilen bilgiler ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırma çalışmasının içeriği birçok görsel öğeyle desteklenerek, araştırmanın konusunun temel dinamiğini oluşturan 'fotoğrafın' bir bağlamda tarihsel görsel dokümantasyonu oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art and life are two inseparable concepts. Art is one of the indispensable of daily life from the existence of mankind. Throughout its history, human beings have always been inside and tried to express themselves by using many of the materials they find. The artistic producer, who is in search of a continuous material, closely followed scientific developments. This is one of the reasons why many people interested in art are interested in science. In this context, especially after the industrialization, the technological advances that have accelerated and the materials used in the art production have also undergone major developments. Perhaps the greatest development in the context of visual arts is the presence of photographs. During the short history, the photograph, which developed very rapidly in the technical context, has also undergone a very rapid change / transformation in terms of its use in art production. In this study, the stages that the photograph was spent from the discovery to the daylight were tried to be examined by considering the important periods. In today's art, the process and the position of the use of photography practices have been searched through many sources and tried to be evaluated in the light of information obtained. In addition, the content of the research work was supported by many visual elements and tried to create historical visual documentation in a context of 'photography' which constitutes the basic dynamics of the research subject.