Hatay il'inde ipekböceği yetiştiriciliği, ipek dokumacılığı ve sürdürülebilirlik önerileri
The silkworm breeding, silk weaving & sustainability suggestions in Hatay province
- Tez No: 469355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tezin konusu olarak belirlenen“Hatay İl'inde İpekböceği Yetiştiriciliği, İpek Dokumacılığı ve Sürdürülebilirlik Önerileri”adlı çalışmada, Hatay'da her geçen gün kaybolan ipekçilik mesleğinin(ipekböceği yetiştiriciliği, koza eldesi, iplik ve dokumaya kadar olan bütün aşamalar) günümüzdeki sorunlarının tespiti ve“sürdürülebilirlik”hedefi doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan projelerin anlatılması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında, İpekçiliğin tarihsel gelişimi, Hatay'da ipekçilik ve sürdürülebilirlik konuları ile Hatay'da ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek dokumacılığının günümüzdeki durumuna dair tespitler yapılmıştır. Araştırmacı tarafından Hatay'ın Defne ilçesi ve Samandağ ilçesinde ipekböceği besleme ve ipek dokumacılığı eğitimi için iki proje yürütülmüştür. Uygulamalar ana başlığı altında Proje kapsamında yapılmış ipek dokuma örnekleri sunulmuştur. Sonuç Bölümünde ise her iki proje değerlendirilerek Hatay ipeğinin sürdürülebilirliğine dair öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the work titled“Silkworm Breeding, Silk Weaving and Sustainability Suggestions in Hatay Province”, which is determined as the subject of the thesis; the problem of silkworm breeding, silkworm weaving and, sustainability of the projects carried out are the main outlines of this thesis. In the thesis study, the historical development of silk weaving, the silk and sustainability issues in Hatay Province, the cultivation of silkworms in Hatay and the present status of silk weaving have been researched. Two research projects were carried out by the researcher for the training of silkworm rearing and silk weaving in the town of Defne and Samandağ in Hatay Province. The products of the Project carried out have been exhibited. To conclude, both projects were evaluated and proposals on the sustainability of silk weaving have been made.