Lamium purpureum L. bitkisinde ağır metal tayini
- Tez No: 46937
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞİRİN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET : Bu çalışmada Lamium purpureum L. bitkisinde dış etkenlerle toplanan ağır metallerin mevcudiyeti ve miktarları araştırılmıştır. Bitki değişik ortamlardan özellikle ekzos gazının ve şehir hava kirliliğinin yoğun olduğu İstanbul / TEM Otoyolu Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu yakası, E-5 Karayolu Boğaziçi Köprüsü Anadolu Yakası, Bakırköy, Emirgan Koruluğu yola yakın bölge ; bir de hava kirliliğinin az olduğu düşünülen Fenerbahçe ve Yıldız Parkı, Atatürk ve Belgrad ormanlarından Nisan -1995 'de toplandı. Bitki İ.Ü. Orman Fakültesi Botanik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Asuman Efe tarafından teşhis edilip aynı fakültenin Herbaryumunda ISTO - 741 numarası ile kayıt edildi. Lamium purpureum L. uygun şartlarda kurutulup öğütüldü. Bitkide bulunabilecek demir, mangan, kurşun, bakır, krom, nikel ve kadmiyum gibi ağır metaller seçilen uygun bir yöntemle çözeltiye alındı. Çözeltideki ağır metallerin miktarı, Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ile asetilen-hava alevinde 217.0 - 357.9 nm. dalga boyu aralığında çalışılarak saptandı. Alman sonuçlar grafik ve tablolar halinde gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the presence and the amount of heavy metals which have been collected in the plant Lamium purpureum L. due to outer effects have been investigated. The plant was gathered from different areas in April - 1995. Samples were gathered from Istanbul TEM motorway from places Anatolia region Fatih Sultan Mehmet bridge, E-5 motorway from places Anatolia region Bosphorus bridge, Bakırköy from places hospital, Emirgan from places near the motorway. It was sumed that these places were effected by the engine fumes and air pollution. Other samples were gathered from the Fenerbahçe and Yıldız parks, Atatürk and Belgrad Forests which was assumed to be a place far from the air pollution. The plant was diagnosed in I.U. Faculty of Forestry by Associate Proffesor Doctor Asuman Efe and is recorded in the herbarium of the same faculty with the number ISTO - 741. After it had been dried and grinded under suitable conditions. Recorded which could be in the plant were taken in to a solution from the dried plant by a suitable method. The amounts of the heavy metalsin the solution have been found by the help of the Atomic Absorption specktrophotometer by working between 217.0 -357.9 nm. wavelengths with acetilen - air flame. The results are shown in the diagrams and in the tables. VI