Yangın sistemlerinin kurulması ve kontrolü
  1. Tez No: 46938
  2. Yazar: FAHRETTİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İnsanın ateşi ısınma veya yemek pişirme amacıyla ilk kez ne zaman kontrol altına aldığı konusunda net bir bilgiye sahip olmamamıza rağmen, kesin olarak söyleyebileceğimiz tek şey, eski kabilelerin bu kadar yararlı bir buluşun büyük felaketlere yol açabileceğini akıllarına bile getirmemiş olmalarıdır. O günden bu güne teknoloji hızla gelişmiş, beraberinde yeni fabrikalar, insana hizmet amacını güden yeni üretim metodlan ile birlikte“YANGIN”gibi tehlikelerde getirmiştir. Fakat insanoğlu kendi yarattığı canavarla baş etmeyi bilmiş, önce itfaiye teşkilatlarını kurmuş, ardından da yangından korunma ve söndürme sistemlerini icat etmiştir. Bugün yangın sistemlerinin kurulma ve kontrol edilmeleri gelişmiş ülkelerde giderek önem kazanmakta ayrı bir mühendislik alanı olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada şimdiye kadar uygulanmış tüm sistemler yerine geçerliliği ve işlerliği bulunan sistemler göz önüne alınmıştır. Yangın sistemlerinin kurulmaları ve kontrol edilmeleriyle ilgili detaylar, bilgisayar destekli hidrolik hesaplamalar ve yeni öneriler incelenmiştir. Sistemlerin avantaj ve dezavantajları, yapıları ve çalışma prensipleri karşılaştırılmış ve aşağıdaki başlıklar altında açıklanmıştır: -Yüksek binalarda can güvenliği ve yangın ile mücadele düzenleri -Yüksek yapılarda yangın olayının neden olduğu mimari, mekanik ve bünyesel etkinlikler -Yüksek yapılarda sulu söndürme sistemlerinin basınçlandırma metotları ve ilkeleri -Yüksek binalarda yangın söndürme işlemi -Yangın algılama sistemleri -Otomatik yangın dedektörleri -Sprinkler sistemleri -Yangın yeri havalandırma tertibatları -Yangın hidrantları -Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme sistemi -Yangın pompaları -Yangın söndürme sistemlerindeki gelişmeler. - vııı -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although We don't have a certain information about when fire was first controlled by human being for heating or cooking, it is obvious that ancient tribes had not even thought about the disasters would be caused by so useful invention. Up to this date, machines providing new production methods serving human being, but also differentkinds of dangers such as“FIRE”. Fortunately, human being also found how to deal with the monster that be created himself. We first founded fire brigade organizations, then invented fire protection and fire extinguishing systems and now, installation and controlling of fire systems are getting importance in developedcountries and it is considered to be a seperate engineering field. In this presantation, instead of examining whole systems invented, valid and functioning systems are taken into considiration. Details of installation and controlling of fire systems with hydrolic calculations supported by computer programmes and new proposals are examined. Advantages and disadvantages, structures, functioning principle of the systems are compared and stated according to the following outline: -Fire dealing systems and life security in high buildings -Architectural, mechanical and structural features that may effect fire event in high buildings -Pressuring methods and principles of extinguishing with water systems in high buildings -Fire extinguishing in high buildings -Fire perception systems -Automic fire dedectors -Sprinkler systems -Air conditioning setups of the fire place -Fire hydrants -Dry chemical dust fire extinguishing systems -Fire pumps -Improvement of fire extinguishing systems. IX-