Felsefe tarihinde dokunma ve dokunuş
The touching and touch in the history of philosophy
- Tez No: 469382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE EJDER JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aristoteles'in dokunmayı ele alış biçimi, dokunmayla ilgili belirlemeleri ve dokunmadaki aporiaları ortaya koyuşu felsefe tarihinde farklı biçimlerde yankılanmıştır. Bu çalışma bir yandan bu yankılanmayı takip ederken bir yandan da uğradığı felsefi duraklarda dokunmanın biçimlenişini ele alma çabasındadır. Düşüncenin düşünce olmayanla, dokunulurun dokunulmazla ilişkisi dokunmada sorgulanarak dokunmanın kendisine dokunmanın olanağı, sınır problemi çerçevesinde ele alınarak onun plastisitesi vurgulanır. Bu bakımdan dokunma bir yandan dokunanı biçimlerken aynı zamanda dokunulanı da biçimleme olanağı verir. Bununla birlikte dokunmanın 20. yüzyılda yorumlanış biçimleri ve ontolojik bir zemin teşkil etmeye olanak verip vermediği tartışılarak, dokunmanın kendi tekilliğinde çoğulluğa açılması öne çıkarılır. Dokunmanın çoğulluğu, hep dışa dönük bir açılma, serilme olarak kendini gösterir. Bu serilmede ve sergilemede dışa-kayıt (exscription) edilen sanat(lar) da çalışma boyunca tartışmaya açılır. ANAHTAR KELİMELER: Dokunma, Ten, Dışa-Kayıt, Nancy, Sanat
Özet (Çeviri)
Determinations of touching, and aporias within it have echoed through the whole history of philosophy starting with Aristoteles's approach. This work is trying to follow the way of touching and the way approach towards it has been changing through time. It questions the relationships between the thought and unthought, between the touchable and untouchable within the touching, whether it is possible for touching to touch itself within the limit problem, and highlights the plasticity of touching. From that point of view touching is both influencing the toucher and the touched. The work also discusses the interpretations of touching in 20th century and the possibility of formation it's ontological basis, while emphasizing the plurality of touching within its singularity. The plurality of touching is always showing itself as dehiscence towards outside. It is also discussing exscription of art(s) according to that exposition and exhibition. KEY WORDS: Touching, Flesh, Exscription, Nancy, Art