Konutlarda yapay aydınlatmanın görsel konfor ve enerji kullanımı açısından incelenerek değerlendirilmesi
- Tez No: 46939
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RENGİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Konut tasarımında en önemli öğelerden biri, aydınlatmadır. Yanlış aydınlatma, hem görsel konforun gerçekleşmemesine, hem de enerji kayıplarına neden olur. Konutlarda, kullanıcıların değişkenliği, kişilerin beğeni farkı, fonksiyona bağlı olarak ayrı ayrı, her mekan için kurulan aydınlık düzenleri, aydınlatma tekniğinin belli kurallara bağlanmasını olanaksızlaştırır. Bu çalışmada, konutlarda gerekli aydınlatma tekniği ile ilgili temel ilkeler belirlenmiş ve bu ilkelere uygun olarak yapay aydınlatma düzenlerine ilişkin kimi öneriler getirilmiştir. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır.Bu bölümler ve kapsamları şöyledir. 1. Bölüm ; görsel konforu etkenleri olarak, aydınlık düzeyi, aydınlığın niteliği, ışıklılık ve çevrede yer alan yüzey özellikleri incelenmiştir. 2.Bölüm ; aydınlatmada enerji kayıplarının nedenleri saptanmış, buna bağlı olarak gerek aygıtlarda, gerekse iç yüzeylerde alınabilecek önlemler belirlenmiştir.Lamba ışığı ile aydınlatma yapılırken, aydınlığın azalmasına neden olan etkenler ve bu kayıpların azaltılabilmesi için uygulanabilecek yollar açıklanmıştır. 3. Bölüm ; konut içinde gerekli aydınlatma düzenini kurmak amacıyla, kullanılabilecek ışık kaynakları (akkor telli, flüorışıl, metal halojenürlü lambalar) ve aydınlatma aygıtları incelenmiştir. 4.BöIüm ; ilk üç bölümün sentezi olarak, görsel konfor koşulları doğrultusunda konutu oluşturan değişik mekanlardaki (giriş, oturma odası, yemek odası, yatak odaları, çalışma odası, mutfak, banyo) aydınlatma düzeni ilkeleri ve öneriler açıklanmıştır. Bu dört bölümün yanısıra, değişik sosyo ekonomik çevrelerde yer alan konutlarda aydınlatma tekniğini ve en çok kullanılan aygıtları belirlemek amacıyla Etiler Alkent, Ataköy 9. kısım, Merter Paşabahçe Şişe cam bloklarında toplam 100 kişi ile 23 soruluk bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ingilizce özet One of the most important points in the arrangement of residence is the illumination. An incorrect lighting, except that will not permit to realize a perfect visual comfort, it will also cause a loss of energy. Residences are the hardest buildings, to be connected to certain rules, from the point of view of application of illumination technique. Because of different action taking place together in a residence ; the most appropriate illumination arrangement for every place has to be set up. In this study, the main principles of the illumination technic are determined and some suggestion are proposed concerning artificial illumination arrengements based on these principales This study is constitued of four parts. These parts and their scope are as fallows; l.st part; The quality and level of illumination, the lighting and the surface characteristics of the surroundings were examined according the visual comfort factors. 2.nd part; The causes of the energy loss and the precautions to be taken for the apparatus and interior surfaces were determined. The factors which causes the diminish of the light during the illumination by lamp light were determined and precautions to be taken to reduce these loss were explained 3.rd part ; All lighting sources (such as incadessent, fiuoressent, halogen lamps) and lighting apparatus to be used for creating a proper illumination in the habitation were examined. 4.th part ; As a result of the first three parts, the lighting order principals and suggestions are explained for the visuel comfort conditions of different spaces.(such as entrance hall, living room, dining room, bed rooms, study room, kitchen, bath room) Except the above mentioned four parts, with the intention to determine the illumination technic and most used apparatus in different social-economic milieu, an inquiry of 23 questions were asked to 100 different persons living in Etiler Alkent, 9,th section of Ataköy and in the houses of Paşabahçe Şişe cam in Merter.