Yangın algılama ve ihbar sistemleri
- Tez No: 46941
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN DİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ ÖZET Bir yangın algılama ve ihbar sistemini oluşturan öğeler üçe ayrılır. Bunlar giriş cihazları,- değerlendirme ünitesi ve çıkış cihazlarıdır. Dedektör ve buton gibi giriş cihazlarından gelen ihbarlar ana panelde toplanıp değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucu çıkış cihazları vasıtasıyla gerekli önlemler alınır. Yangın algılama sistemleri başlıca şu ana gruplara ayrılır. A- Konvansiyonel Sistemler : Bu sistemde dedektörler zonlar oluşturacak şekilde gruplanır ve herbir zon panele ayrı bir hat olarak bağlanır. Yangının olduğu panelden görülebilir, ama hangi dedektörden uyarı geldiği saptanamaz. B- Adresli Sistemler : Bu sistemde kullanılan dedektörlerin herbiri panelle dijital iletişim krabilme özelliğine sahiptir. Panel sırayla tüm dedektörlerle tek tek haberleşir ve uyarı mesajı alır. Böylece yangın uyarısı veren dedektörlerin yerleri kesin olarak belirlenebilir. C- Analog Adresli Sistemler : Bu sistemde dedektörler panele ölçtükleri duman veya sıcaklık miktarlarını iletirler. Bu değerler panelde tanımlı sınırlı değerler ile karşılaştırılır ve ölçülen duman miktarının tehlikeli olup olmadığı kararı verilir. Yangın algılama sistemlerinin en önemli giriş öğeleri olan dedektörler başlıca üç çeşittir.1- İyonizasyon Duman dedektörü : Yangın sırasında oluşan duman ve gaz yoğunluğunun dedektör hücelerinde meydana getirdiği gerilim değişimi prensibi ile çalışarak alarm verirler. 2- Optik Duman Dedektörleri : Yangın sonucu oluşan dumanın dedektördeki LED' in yaydığı ışınları fotosel üzerine yansıtması ve alarm verdirmesi prensibine göre çalışırlar. 3- Isı Dedektörleri : Dedektörün bulunduğu bölgedeki sıcaklığın, set edilen sıcaklık değerinin veya sıcaklık artış hızı değerinin geçilmesi halinde alarm verme prensibine göre çalışırlar.
Özet (Çeviri)
FIRE DETECTION AND INFORMING SYSTEMS SUMMARY A fire alarm detecting system compoused three components, these units are entering, computing- and outlet devices. The warnings coming frombuttons and detectors acumulated in main panel and evaluated in there. At the end of this evaluations some protecting procedures are set-on. Fire protection system consist with these basic group as follows : A- Conventional System : This system has some zones with detectors and are connected to the central panel by an seperatly lines. This system can earning and warning to panel at the zone base. Namly, it will be possible to diagnoise the fire by central panel but it is impossible to determine the warning coming from which detector is. B- Addressable System : At this system the detectors can transfer alarm datas in digital form to central panel.All detectors can transfer alarm datas to central panel individually. The fire warning can be seen at the central easily and it is possible to determine the detectors which is sending fire signal and it is location. C- Analog Addressable System : At this system, detectors transfer datas of smoke and heat level. These datas are computed by central panel and decided wheather to fire fighting procedure or not. Fire data entering devices are three kinds basicly :1- Ionisation Smoke Detectors : This Detectors Transfer Datas of variation made by consantration of smoke or gas by means of detectors cells to inform fire. 2- Optical Smoke Detectors : In case of fire, detectors LED radiation act the photo-cell can warn fire alarm to central panel. 3- Heat Detectors : These detector can operate on the base of heat or embient temperature rated case on it is scale.