İşleme merkezleri ve kontrol yöntemleri
- Tez No: 46953
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÖZGÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET İşleme merkezleri tarihçesi pek yeni olmayan takım tezgahlarıdır. İlk yatırım maliyetlerinin fazla olmasından dolayı ülkemizde sadece belli başlı işletmelerde kullanılmaktadır. İşleme merkezlerinin en önemli özelliği getirmiş oldukları otomasyon derecesidir. Bilgisayar kullanımı parça programlama prosesinde önemli gelişmeler sağlamıştır. İşleme merkezlerinin kontrolünde bilgisayar teknolojisine bağlı olarak önemli gelişmeler göstermiştir. Bu araştırmada, işleme merkezleri, bu tezgahların kontrolünün yanısıra, işleme merkezlerinde kullanılan takımlar, aparatlar konusununda değinilmiştir. Ayrıca burada takım tezgahlarının gelişmesine ve bugüne kadar olan gelişmelerede yer verilmiştir. İlk bölümde konuya kısa bir giriş yapılarak, işleme merkezlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde takım tezgahlarının gelişmesi ve kontrol yöntemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölüm, takım tezgahlarında nümerik kontrollün tanıtıldığı kısımdır. Dördüncü bölümde, işleme merkezleri üzerinde durulmuş ve bu konu incelenmiştir. Beşinci bölüm parça programının nasıl yazıldığı ve nümerik kontrollü tezgahlarda bulunan komutların tanıtıldığı bölümdür. Altıncı bölümde Türk Elektrik Enstitüsünün Topkapıda bulunan fabrikasında işleme merkezi ile imalatı yapılan bazı parçalar ele alınarak, bunların işleme zamanları ile bu parçaların konvansiyonal tezgahlarda üretilmesi için geçen zamanlar karşılaştırılmadır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Machining centers consists of machine tools. Due to high investment costs, they are used in only some major companies in Turkey (in our country). Its most important advantage is the automation. The use of computers causes significant developments in parts programming process. Then the control of machining centers is improved with respect to the computer technology. This research involves the information on machining centers, control of machine tools and other equipments being used in the machining centers. Additionally, the development of machine tools and progress in this market are included. The first section is a brief introduction to machining centers. The development and control of machine tools are explained in the second part. The third section is on the application of digital control for machine tools. The machining centers are described in the fourth section. The fifth part gives the information on the parts programming and commands for digital control of machine tools. Finally, the sixth section lists some parts being processed in the machining centers of TEE plant, Topkapi, and compares the required times for these parts with processing by conventinal machine tools. VIII