Bir ortamın ısıtma, havalandırma ve aydınlatmasının ST62 mikrokontrolörü ile kontrolü
  1. Tez No: 46954
  2. Yazar: K.KAAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLDEREN YILDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Günümüzde mikrokontrolörler yavaş yavaş analog kontrolörlerin yerini almaktadır. Düşük maliyetli uygulamalarda bile bu durum geçerli olup çamaşır makinası motor regülasyomı, elektrikli süpürge kontrolü, bir lambanın ışık ayan, kahve makinalarında sıcaklık kontrolü vb. bir çok uygulama ile mikrokontrolörler evlere kadar girmiş bulunmaktadır. Analog entegre devrelerle cihaz dahilinde belli bir işlevle sınırlı kalınmasının tasarımcıya verdiği dezavantaj, mikrokontrolörlerin kullanım esnekliği sayesinde giderilebilmektedir. Bina otomasyonundan otomotiv sanayiine kadar bir çok yerde çeşitli firmalara ait değişik mikrokontrolörler kullanılmaktadır. Her firmanın mikrokontrolör ürün zinciri diğerinden farklı yapıdadır. Genel benzerliklerin yanında mimari yapılan, komut takımları, adresleme biçimleri vs. farklılıklar göstermektedir. Mikroişlemci tabanlı kontrol sistemlerinde ayn cipler halinde devrede bulunan EFROM, RAM, Giriş/Çıkış Kapılan, Zamanlayıcı (Timer)/Sayıcı, A/D Dönüştürücü gibi çevresel birimlerin mikrokontrolörlerde tek çip üzerinde bulunması, kullanım kolaylığım önemli derecede artırmaktadır. Bu tezde, SGS-Thomson firmasının ST6 genel ailesine ait ST62 mikrokontrolörlerinin iç mimarisi, komut yapılan, adresleme biçimleri incelenmiştir. Mikrökontrolörün mimari yapısının incelenmesi yanında bir odanın lamba ışık şiddetini ayarlayarak yapılan aydınlatma kontrolü, oda sıcaklığım elektrikli ısıtıcılara verilen gücü ayarlayarak belirli bir sıcaklıkta sabit tutan sıcaklık kontrolü ve bu sıcaklığın üstündeki değerlerde otomatik, altındaki değerlerde isteğe bağlı havalandırma amaçlı bir fan motoru kontrolü yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, the microcontrollers progressively replace analog controllers. This happens even in low cost applications and the microcontrollers have also been used in home appliances with plenty of applications such as the motor regulation of a washing machine, the control of a vacuum cleaner, the light dimming of a lamp, the heating control in a coffee machine. The disadvantage for the designer of being limited to a fixed function inside the device with the analog ICs can be eliminated, thanks to the flexibility of the microcontrollers in usage. Various types of microcontrollers being manufactured by different producers are used in the area from home automation to the automotive industry. The production chain of each producer differs from the other production chains. Together with their general similarities, each production has a different architectural structure, instruction set, addressing mode, etc.. On-chip peripherals such as EPROM, RAM, Input/Output Ports, Timer/Counter, A/D Converter which are available as separete ICs in a microprocessor-based control systems provides an easy handling of microcontrollers. In this thesis, the internal architecture, the instruction structure and the addressing modes of the ST62 microcontroller, belonging to the ST6 main family, have been studied. Apart from studying the architectural structure of the microcontroller, the light dimming of a lamp in a room for the purpose of illumination control, the temperature control which keeps the temperature of the room steady at a given value by switching on and off the heaters and the ventilation motor control which has an automatic drive above and an optional drive below this given temperature have been made. rv