Asma tavanların akustik yönden incelenmesi
- Tez No: 46965
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, asma tavanlar, mimari akustiğin hem gürültü denetimi hem de hacim akustiği konuları için önemli olduğundan, incelemeler bu iki konuda yapılmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmuştur. 1. bölümde; Asma tavan gereçleri ve bu gereçlerin akustik yönden etkinliği incelenmiştir. 2. bölümde; Asma tavanlar hacim akustiği yönünden; hacmin yansışım süresinin belirlenmesi, doğrultulu yansımalar ve özellikle ilk yansımalarla dolaysız sesin yeğinliğinin arttırılmasındaki etkileri, ayrıca asma tavan elemanlarının yüzey dokuları ve boyutları ile ilgili sessel olaylar incelenmiştir. 3. bölümde; Yapı içi gürültülerinin yapı ile ilgili denetiminde asma tavanların etkileri incelenmiştir. Asma tavanların; hacmin toplam yutuculuğunun arttırılması dolayısıyla yansışmış ses düzeyinin azaltılması ve sesin geçmesinin en aza indirilmesi için düşeyde ve yatayda ses geçirmezliğin arttırılması üzerindeki etkileri anlatılmıştır. (1) E.AKSOY - IV -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, as suspended ceilings are important for the noise control and auditorium acoustic subjects, examinations are made for these two subjects. The study consists of 3 chapters. 1st chapter deals with suspended ceiling materials and acoustical efficiency of these. 2nd chapter deals with determination of reverberation time of the volume with regard to auditorium acoustics, directed reflections particularly, affects of increasing direct sound intensity by means of first reclections, surface structures and dimensions of suspended ceiling components and sound phonemenons. 3rd chapter deals with the affects of suspended ceilings in the control of the internal noises of the building. It also examines effectiveness of the suspended ceiling to the increase in the total absorption of volume and so to the decrease of the level of reflected sound and to the increase of soundproof at horizontal and vertical for minimized sound passing level. - v