Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları potabsiyelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 46973
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Milletlerin ekonomik ve sosyal yapılarındaki gelişme ile enerji tüketimi arasında direkt bir ilişkinin varlığı bilin mektedir. Dünya ekonomisinde son yüzyıl içerisindeki ekonomik gelişme yoğun bir enerji s arfı ile gerçekleştirilebilmiştir. Gerek petrol ve kömür gibi enerji türlerinin tükenmesi ve gerekse tükenen gelirlerdeki fiyat artışları ülkeleri bir yandan yeni enerji kaynakları bulmaya yönelik araştırmalara yöneltirken, diğer yandan enerjinin her aşamadaki çevrimle rinde verimliliğe dikkat etmeye, tüketimde tasarrufa yönelik araştırmalar yapma ya sevketmiştir. 1973 ve 1979 petrol krizlerinden sonra yeni ve yenilene bilir enerji kaynaklarının önemi daha iyi anlaşılmıştır. Savaşın sebep olduğu 3. petrol krizi ile yeni ve yenilenebilir eneiji kaynaklarından elektrik üretme teknikleri geliştirildi ve araştırma-geliştirme projelerindeki gelişmeler de tatbik edilen projeler gibi büyük bir artış göstermiştir. Bu çalışmada Türkiye ve dünya için yenilenebilir enerji kaynaklarının çevresel etkileri örneklerle açıklanmaya çalışıldı. Bu tezde yenilenebilir enerji kaynakları olarak rüz gar, güneş, biomas, jeotermal ve hidroenerji kaynakları ele alındı. Türkiye'de mevcut olmayan gel-git enerjisi ve halihazır da ticari kullanımı olmayan dalga enerjisi de kısaca açıklandı. 1 vEu altı bölümlük çalışmanın her bir bölümünde, incelenen yenilenebilir enerji kaynağı ekonomik ve çevresel acılardan incelendi. Bu yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyel leri verildi ve bu enerji kaynaklarının üretimde katkılarının arttırılması için bazı önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY T t is known that there is a direct relationship between developments in the economic and social structures of nations and the consumption of energy. The economic development in the world economy in the last century has been realised with the use of a great deal uf energy. Both the fact that some sorts of energy like petrol and coal are finishing and the price increases in these sorts forces countries to make researches in order to find new energy sources on the one hand and to pay more attention to productivity at all levels of energy I r ans f o ı ma t i on and lo make researches for more saving in consumption. After 19 7 3 and 1979 oil crisis, the Importance of new and renewable energy sources has been understood thoroughly. Willi the third oil crisis, which is real reason for the following war, electricity production techniques from new and renewable sources has developed and also transition from research and development' projects increased a lot. In this study it will be tried to present with examples the approach to env i roıuen t a 1 1 y sound renewable energy sources for the Turkey and the world. The renewable energy sources taken into consideration in this thesis are existing potenti al of wind, solar, biomass, gcothermal, hydropower sources. Tidal energy which does not exist in Turkey and wave energy which isn't -yet in commercial use have been explained for s hor t. viIıı cvtiy one chapter uf t lı i s six. chap lei study, that renewable energy source reviewed from the en » i i omen I a 1 aspects. The potentials of these lcnewablc energy souiccs arc given and recommendation:» are made to enhance their eontru- b İ t İ Oils. V 1 1