Boğaziçi Üniversitesi'nin yerleşim alanında mevcut ağaç ve çalı türlerinin yetişme ortamı özelliklerine göre irdelenmesi ve öneriler
- Tez No: 46974
- Danışmanlar: PROF.DR. M. DOĞAN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
TÜRKÇE ÖZET Peyzaj plânlama ve ağaçlandırma çalışmalarında bitki seçimi ve dikilmesinde göz önünde tutulması gereken noktaların başında yetişme ortamı özelliklerinin belirlenmesi gelir. Bu yüzden çalışma alanında iklim, anakaya-toprak, yeryüzü şekli özellikleri ile mevcut bitki örtüsü ortaya konulmalıdır. Doğal ve doğal olmayan bitki örtüsü incelenerek çalışma bölümleri ve ekolojik birimlerdeki dağılımı belirlenmelidir. Yetişme ortamı faktörlerinin dikte ettiği türlerle peyzaj plânlama ve ağaçlandırma çalışmaları yapıl malıdır. Bu çalışmada İstanbul içinde doğal bitki örtüsü bozulmadan kalan, bunun yanında doğal olmayan türlerle de ağaçlandırma yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi'nin Kuzey, Güney, Hisar ve Uçaksavar Kampüsleri çalışma alanı olarak seçilmiştir. Kuzey ve Uçaksavar Kampüslerinin doğal yapıları bozulduğu için konu dışında tutulmuştur. Çalışma alanı olarak Güney ve Hisar Kampüsleri. belirlenmiştir. Çalışma alanında ilk önce çalışma bölümleri belirlenmiştir. Bu bölümler içindeki ağaç ve çalılar tespit edilerek haritaya işlenmiştir. Daha sonra ekolojik birimler tesbit edilerek haritaya dökülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma ile Boğaziçi Üniversitesi'nin Güney ve Hisar Kampüslerindeki doğal ve doğal olmayan bitki türleri incelenmiş ve yetişme ortamları tesbit edilmiştir. Hangi ağaç ve çalı türlerinin hangi ekolojik birim de yayılış gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The one of the main concept in plant selection and planting is the determination of habitat conditions in lendscape planning and affo restation works. In this reason, determination of habitat conditions of the area should include following studies : the formation of earth's surface, inclnation of the area, exposure, climate, and the present vegetation in sites. The natural and seminatural plants and their distribution in study fields and in ecological units should be deter mined According to this determination landscape planning and plantation at the area should be done. In this study, Bosphorus University campus area is taken in consideration because it is the last place in Istanbul which has na tural vegetation beside the cultivated plant specieses planted areas. Among the North, the South, the Hisar and the Uçaksavar parts, the south and the Hisar parts are studied and the North and the Uçaksavar parts of the campus are not included because their natural vegetation had been artificially changed. First of all, study fields in the research area were determined. Than tree and shrub specieses of study fields were identified and in formations were mapped. After that the ecological units defined and also mapped. As a result of this study, the natural and seminatural vegeta tion specieses in South and Uçaksavar parts of Bosphorus University campus were investigated and their habitat were determined. According to this determination, which tree and shrub specieses are distributed in which ecological units were brought out.