Örgüt kültürü ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The analysis of the relationship between organizational culture and organizational silence
  1. Tez No: 469789
  2. Yazar: GAMZE MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgüt kültürü ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkilerin açıklanmasıdır. Araştırmanın evreni Burdur İl Merkezindeki kamu kurumlarında görev yapmakta olan çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Yapılan uygulama sonucunda 831 anket değerlendirmeye alınarak, elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımı yöntemi, ölçeklerin geçerliliklerini ve iç tutarlılıklarını belirlemeye yönelik faktör ve güvenilirlik analizleri hipotez testleri, ilişkisiz örneklemler için t testleri, değişkenlere göre boyutların anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya çıkarmak varyans analizleri, anlamlı farkın hangi gruplar arasında olduğunu ortaya çıkarmak için çoklu karşılaştırma analizleri ile araştırma modelinde yer alan örgüt kültürü ve örgütsel sessizlik boyutları arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi ve örgütsel sessizlik ölçeği için doğrulayıcı faktör analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, araştırma örnekleminden toplanan veriler analiz edilerek klan kültürü ile üst yönetime güvensizlikten kaynaklanan sessizlik arasında negatif yönde ve çok düşük düzeyde, adhokrasi kültürü ile üst yönetime güvensizlikten kaynaklanan sessizlik arasında negatif yönde ve çok zayıf düzeyde, hiyerarşi kültürü ile üst yönetime güvensizlikten kaynaklanan sessizlik arasında pozitif yönde ve çok zayıf düzeyde ve pazar kültürü ile prososyal eğilime dayalı sessizlik arasında, pozitif yönde ve çok zayıf düzeyde bir ilişki bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explain the relationship between organizational culture and organizational silence. The universe of the research consists of the employees working in the public institutions in Burdur city center and the questionnaire technique was used as the data collection method in the research. Evaluating 831 questionnaires as a result of the application, frequency and percentage distribution method in the analysis of the data obtained, factors and reliability analyzes to determine the validity and internal consistency of scales, hypothesis tests, factor and reliability analyzes hypothesis tests to determine the validity and internal consistency of the scales, t tests for unrelated samples, Analysis of variance to reveal whether dimensions differ significantly according to variables, multiple comparison analyzes to find out which groups are meaningful differences, correlation analysis to determine the relationship between organizational culture and organizational silence dimensions included in the research model and confirmatory factor analysis for the organizational silence scale are used. In the direction of the research; a relationship is reached by analyzing the data collected from the research sample that at a very low level and in the negative direction silence caused between clan culture and by insecurity in the upper management, at a very low level and in the negative direction silence caused between adhocracy culture and top management insecurity and at a very low level and in the pozitive direction silence caused between hierarchy culture and top management insecurity.