Tükenmişliğin örgütsel bağlılığa etkisinde psikolojik sermayenin düzenleyici rolü: Ülkeler arası karşılaştırma
The moderating role of psychological capital on organizational commitment and burnout relationship: Comparison between countries
- Tez No: 469788
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, NATO önderliğinde oluşturulan çok uluslu barış gücünde görev yapan personel üzerinde tükenmişliğin örgütsel bağlılığa etkilerini ve bu etkilerde psikolojik sermayenin düzenleyicilik rolünün olup olmadığını ülkelere göre ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 27 ülkeden, 336 askeri ve sivil personel katılmıştır. Katılımcılardan anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Veriler, SPSS 21.0 ve Lisrel 8.80 programları kullanılarak korelâsyon, t-testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Çalışmada örgütsel bağlılığın, duygusal tükenme, kişisel başarı hissi ve duyarsızlaşma üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmış, psikolojik sermayenin bu etki üzerinde hem genel örneklem hem de ülkeler düzeyinde düzenleyici etkisi olup olmadığı ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın konusunu oluşturan örgütsel bağlılık, tükenmişlik ve psikolojik sermaye kavramlarının kuramsal ve tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilerek bu kavramlarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde araştırmanın amacı, hipotezler, kullanılan yöntem ve metodoloji anlatılmış, üçüncü ve son bölümde ise araştırmanın analiz sonuçları tablolarla birlikte açıklanarak yorumlanmış, ulaşılan sonuçlar ifade edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, genel örneklem üzerinde kişisel başarı hissi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin düzenleyici etkisi ile katılmcıların örgütsel bağlılıklarının farklılaştığı, ülkeler düzeyinde ise; tükenmişliğin alt boyutlarından olan duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide, psikolojik sermayenin Kuzey-Batı Avrupa ülkelerinde düzenleyici rolü ile katılımcıların örgütsel bağlılık düzeylerinin farklılaştığı ancak diğer ülkelerde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating role of psychological capital on organizational commitment and burnout relationship of security employees serving in NATO-led multinational peacekeeping mission by comparison with countries. In this study a cross-sectional survey was conducted using a convenience sample of 336 military and civilian employees from 27 countries. The data obtained by the survey was analyzed using the SPSS 21.0 and Lisrel 8.80 package program. In statistical analyzes, correlation, one-way analysis of variance (ANOVA), t-test and regression analyzes were used. In this study, it was searched if there was any effect of organizational commitment on emotional exhaustion, depersonalization, personal accomplishment and the moderating role of psychological capital on this effect both at the general sample and at the country level. The study consisted of three parts. In the first part, some information about the theoretical and historical development of organizational commitment, burnout, psychological capital concepts and related researchs about these concepts were presented, in the second part, the purpose of the research, information related to the data, analysis of the data, testing of structural model, hypothesis and methodology were covered, in the third and last part, depending on the findings achieved from these analysis, assessment were made together with the tables. According to the results of the study, psychological capital is playing a moderator role between organizational commitment and personal accomplishment at the general sample. In a similar way, psychological capital is playing a moderator role between organizational commitment and depersonalization, personal accomplishment which were sub-dimensions of burnout in the North-Western European countries but not in the other countries.