Girişimci ve yenilikçi üniversitelerin performanslarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of performances of entrepreneurship and innovative universities by multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 469801
  2. Yazar: TUĞÇE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖMÜRBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde ekonomik gelişmelerin ve değişimlerin bilimin ışığında ilerlemesi için yenilikçi ve girişimci bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bilgi toplumu olarak nitelendirilen bu çağda üniversiteler, sadece eğitim veren ve araştırma yapan kuruluşlar değil aynı zamanda araştırma sonuçlarını bulundukları bölgedeki ilgili kuruluşlar ile paylaşan, endüstri ile etkileşimli çalışarak ülkenin gelişmesine katkı sağlayan kuruluşlar haline dönüşmektedirler. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan Girişimci ve Yenilikçi 50 üniversitenin 2016 yılı performansları Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği, Fikri Mülkiyet Hakkı, İşbirliği ve Etkileşim, Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü, Ekonomik Katkı ve Ticarileşme kriterleri esas alınarak değerlendirilen üniversitelerin kriter ağırlıkları ENTROPİ yöntemi ile hesaplandıktan sonra TOPSIS, MAUT ve SAW yöntemleri ile performans değerlendirmeleri yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, innovative and entrepreneurial individuals are needed to advance economic developments and changes in the light of science. For this reason in this age of information society universities are not only institutions that provide education and research but also institutions that contribute to the development of the country by sharing the results of the research with related institutions in the region where they are studying and working interactively with the industry. In this study, the entrepreneurial and innovative 50 universities in Turkey were assessed with the Multi-Criteria Decision Making Methods of 2016 performances. Performance evaluations are made by TOPSIS, MAUT and SAW methods after the criteria weights of universities evaluated by Scientific and Technological Research Competency, Intellectual Property Principle, Cooperation and Interaction, Entrepreneurship and Innovation Culture, Economic Contribution and Commercialization criteria are calculated by ENTROPY method.