Teke yöresi endemik bitki dağılımının mekânsal ve istatistiksel analizleri
Spatial and statistical analysis of endemic plant distribution in Teke region
- Tez No: 469811
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ŞENKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teke Yöresi, kısa mesafede değişen ortam şartlarının çeşitlilik göstermesi, Akdeniz Havzası'nda önemli sığınma alanlarından biri olması ve uzun dönemler boyunca vejetasyon süresinin kesintiye uğramaması bitki çeşitliliğini artırmak ile birlikte endemizm oranını da artırmıştır. Alan hem doğal ortam özellikleri hem de içerdiği endemik bitki türleri nedeniyle büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Teke Yöresi endemik bitki taksonlarının dağılışı ve bu dağılış üzerinde etkili olan ortamsal faktörler incelenmiştir. Teke Yöresi endemik bitki taksonlarının bitki listeleri 'Türkiye Bitkileri Listesi Damarlı Bitkiler' ve 'Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabı' eserinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Bu listede yer alan endemik taksonların lokasyon bilgileri 'Flora of Turkey and the East Aegean Islands' ve diğer kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Endemik taksonların lokasyonları Google Earth yardımıyla koordinatlandırılmıştır. Daha sonra Coğrafi Bilgi Sistemleri aracılığıyla veri tabanına aktarılmıştır. Oluşturulan veri tabanı ile endemik taksonlar ve yükselti, eğim, sıcaklık gibi ortamsal parametreler arasındaki ilişki incelenmiştir. Veri tabanının oluşturulması endemik taksonların güncellenebilmesine, sorgulabilmesine, mekânsal ve istatistiksel analiz yapılabilmesine imkan sağlamıştır. Yapılan çalışma kapsamında sadece endemik taksonların mekan üzerinde nasıl bir dağılım gösterdiğinin yanı sıra her bir endemik taksonun ekolojik özellikleri de belirlenmiştir. Teke Yöresi endemik bitki taksonlarının dağılımında etkili olan en önemli faktörler topografya ve buna bağlı olarak iklimsel faktörler olduğu görülmektedir. Endemik taksonlar ortamda büyük oranda dağlık alanlarda ve derin yarılmış vadilerde kümeli bir dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Teke Region has increased the rate of endemism with the diversity of the changing environment conditions in the short distance, being one of the important refuge areas in the Mediterranean Basin and increasing the vegetation diversity which can not be interrupted by the vegetation period for long periods. The area has great importance due to both the natural environment characteristics and the endemic plant species that it contains. In this thesis study, distribution of endemic plant taxa of Teke Region and the environmental factors affecting this distribution were examined. The plant lists of Teke Region endemic plant taxa were created by using the works of 'Turkish Plants List Vascular Plants' and 'Red Data Book'. The location information of the endemic taxa in this list was created by using 'Flora of Turkey and the East Aegean Islands' and other sources. Locations of endemic taxa are coordinated with the help of Google Earth. Then it was transferred to the database via Geographic Information Systems. The relationship between the created database and endemic taxa and environmental parameters such as elevation, slope, temperature were investigated. The creation of the database allows updating, querying, spatial and statistical analysis. In addition to the distribution of only endemic taxa on the site, the ecological characteristics of each endemic taxon have also been determined. The most important factors affecting the distribution of endemic plant taxa in Teke Region were determined as topography and climatic factors. Endemic taxa mostly inclicates clustered distribution in mountainous areas and deep valleys split.