Mobbingin çalışanlar üzerindeki etkileri: Türk Hukuk Sistemi'nde mobbing
The effects of mobbing on employees: Mobbing in the Turkish Law System
- Tez No: 469812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mobbing bir veya birkaç kişinin başka bir kişiye ya da kişilere sistemli bir şekilde, ahlak dışı davranışlarla işten soğutma, işinden kendi isteği ile ayrılmaya zorlama amacıyla psikolojik açıdan taciz edilmesi olarak tanımlanabilecek bir yıldırma politikasıdır. Mobbing kişiyi istifaya, psikolojik rahatsızlıklara, fiziki rahatsızlıklara, çeşitli hastalıklara yakalanmaya, kalıcı/ geçici uyku bozukluklarına ve en vahimi de intihara sürükleyen matbu bir uygulamadır. Huzurun hakim olduğu bir çalışma ortamında çalışanların günlük hayatlarındaki ve iş yerlerindeki moral seviyeleri olumlu etkilenir. Fakat amirleri ya da çalışma arkadaşları tarafından mobbinge, zorbalığa maruz kalmış çalışanların belli bir süre sonra psikolojik olarak çöküş yaşadıkları görülmüştür. Bu çalışmada mobbingin çalışanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu görmek, Türkiye' de çok fazla karşılaşılan mobbing uygulamasına karşı Türk Hukuk Sisteminde yeterli düzenleme ve yaptırımlar yer alıyor mu, Türk mevzuatında doğrudan mobbingi konu edinen maddeler var mı yoksa hangi maddeler mobbing kapsamında değerlendirilebilir sorularına yanıt bulmak ve mobbingin önlenmesine yönelik öneriler sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is an intimidation policy that can be described as psychological harassment in order to force one or more people into another person or a group of people in a systematic way, to quell immoral behavior, to separate from their work voluntarily. Mobbing leads the victim to resignation, psychological disturbances, physical disturbances, various illnesses, permanent / temporary sleep disturbances, and the worst of all to suicide. In a work environment where peace is prevalent, the morale levels of employees in daily life and at work are positively affected. However, it has been observed that employees who have been exposed to mobbing and bullying by their supervisors and their colleagues have been psychologically depressed after a certain period of time. What kind of effects do mobbing employees have in this study, Are there arrangements and sanctions in the Turkish legal system against the mobbing application which is very common in Turkey, are there direct mobbing subjects in the Turkish legislation or are the answers to the questions which can be evaluated within the scope of mobbing and prevention of mobbing To offer suggestions.