COVID-19 pandemi hastanesinde çalışmış sağlık personellerinin koronavirüs anksiyete ve genel anksiyete düzeyleri
Coronavirus anxiety and general anxiety levels of healthcare personnels working in the COVID-19 pandemic hospital
  1. Tez No: 736514
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
COVID-19 pandemi süreciyle birlikte pandemi hastanelerinde çalışmaya başlayan ve bu nedenle rutin çalışma ortamlarından ayrılan, bulaşıcı ve ölümcül boyutlara gelebileceğini bildiği bir hastalıkla işleri gereği yakın temas halinde olan sağlık çalışanlarının anksiyete yaşaması muhtemeldir. Bu çalışma ile sağlık çalışanlarının bu süreçte yaşayabilecekleri genel anksiyete ile koronavirüs anksiyete durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ilişkisel desende yapılan araştırmanın evrenini; 20 Mart 2020-27 Mayıs 2020 tarihleri arasında pandemi hastanesi olarak kullanılan Kayseri Emel-Mehmet Tarman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde hemşire, ebe, hekim, sağlık memuru, tıbbi sekreter, hasta bakıcı olarak çalışmış olan 143 kişi oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara sosyodemografik bilgilerinin yer aldığı anket ile Beck Anksiyete Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği online olarak uygulanmıştır. Shapiro-Wilk test sonuçlarına göre verilerin normal dağılıma uymadıkları saptanmıştır ve analizlere non-parametrik testler ile devam edilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farkı saptamak için Mann Whitney-U testi, ikiden daha fazla grup arasındaki farkı saptamak için Kruskal Wallis testi, Kruskal Wallis testi sonrasında önemli farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Mann Whitney-U ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puanları ile Beck Anksiyete Ölçeği puanları arasındaki ilişkinin yönü ve kuvvetini ölçmek için ise Spearman Rho Kolerasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %37,0'ının 30-41 yaş aralığında, %86,7'sinin kadın %67,1'inin evli olduğu saptanmıştır. Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puanları ile Beck Anksiyete Ölçeği puanları arasında istatistiksel açıdan pozitif yönde güçlü bir ilişki bulunmuştur (rho=0,610; p=0,000).
Özet (Çeviri)
Health workers who start working in pandemic hospitals with the COVID-19 pandemic process and therefore leave routine working environments and are in close contact with a disease that they know can reach infectious and fatal levels are likely to experience anxiety. With this study, it is aimed to determine the general anxiety and coronavirus anxiety situations that health workers may experience in this process. The universe of the descriptive relational pattern was formed by 143 people who workedas nurses, midwives, physicians, health officers, medical secretaries and caregivers at Kayseri Emel-Mehmet Tarman Maternity and Children's Hospital, which was used as a pandemic hospital between March 20, 2020 and May 27, 2020. Beck Anxiety Scale and Coronavirus Anxiety Scale were applied online with the questionnaire with sociodemographic information to the participants. According to the Shapiro-Wilk test results, the data were found to not match the normal distribution and the analysis was continued with non-parametric tests. To determine the difference between the two independent groups, the Mann Whitney-U test was performed, the Kruskal Wallis test to determine the difference between more than two groups, and spearman rho coordination analysis was applied to measure the direction and strength of the relationship between Mann Whitney-U and Coronavirus Anxiety Scale scores and Beck Anxiety Scale scores to determine which group the significant difference was caused after the Kruskal Wallis test. It was determined that 37.0% of the health workers who participated in the study were married between the ages of 30 and 41, and 86.7% were women and 67.1% were married. A statistically strong corral was found between coronavirus Anxiety Scale scores and Beck Anxiety Scale scores (rho=0.610; p=0.0